Morawiecki: dziękuję za wsparcie Litwy w sporach, które toczymy w UE
„Litwa jest dla Polski strategicznym partnerem ze względu na więzy historyczne, położenie geograficzne i sprawy obronności” - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem w Wilnie. Wizytę w Wilnie komentował w audycji Północ-Południe Piotr Falkowski z "Naszego Dziennika". Wizytę premiera w Wilnie komentował też w PR24 ekspert ds. Litwy Dominik Wilczewski.
2018-03-09, 10:24
Posłuchaj
Premier Polski Mateusz Morawiecki gości na Litwie. Oprócz spotkania z premierem Saulisem Skvernelisem, premier Morawiecki spotka się z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite. Po południu szef polskiego rządu weźmie udział w szczycie premierów państw bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii. W trakcie rozmów poruszone zostaną zarówno tematy dwustronne, jak i związane ze współpracą na forum unijnym.
Jak podkreślał reporter Polskiego Radia Karol Darmoros, spotkania z premierem i prezydent Litwy będą szansą, by poruszyć kwestie praw Polaków na Litwie. – Premier Morawiecki zapewnia, że Polska chce dbać o swoich rodaków na Litwie, a wiceszef MSZ Konrad Szymański mówił o postępie ze strony litewskiej – mówił korespondent.
Według Piotra Falkowskiego Litwa jest poważnym sojusznikiem Polski. - Premier Litwy Skvernelis powiedział, że jeśli nie dojdzie do kompromisu między Komisją Europejską a Polską ws. art. 7., to możemy na głos Litwy liczyć. Widać coraz silniejszą solidarność regionalną. Premier Morawiecki spotyka się nie tylko z premierem i prezydent Litwy, ale też z premierami Łotwy i Estonii. Mimo to na Litwie silne są resentymenty historyczne wśród elit, że Polska to kraj, który dąży do odzyskania swoich wpływów i budowy pozycji mocarstwowej w regionie. To przekłada się na kwestie polskich szkół, ziemi i spraw urzędowych – wskazywał publicysta.
Zdaniem Dominika Wilczewskiego współpraca z Litwą odbywa się na wielu polach. – Jedyni sąsiedzi unijni Litwy to Polska i Łotwa, więc to naturalne, że Polska jest partnerem Wilna, także w kwestiach energetycznych. Spójrzmy na Orlen i połączenie kolejowe z Renge, które zostanie odbudowane przez stronę litewską. Jest też koncepcja Trójmorza, która zakłada budowę połączeń infrastrukturalnych , które maja sprzyjać budowie dobrych relacji politycznych. To pewna filozofia, w której Litwa może uczestniczyć – wskazywał ekspert.
REKLAMA
Premier Mateusz Morawiecki podziękował Republice Litewskiej za wsparcie w sporach z UE. „Te spory sprowadzają się do tego, jak rozumieć transformację systemu postkomunistycznego; Litwa doskonale to rozumie” – mówił szef rządu RP.
„Wspieramy Litwę w nadzorze nad niebem litewskim, ale również staramy się rozwijać wspólne projekty energetyczne, bardzo konkretne takie, które prowadzą do synchronizacji systemów elektroenergetycznych i takie, które zwiększą naszą wymianę w zakresie transportu gazu” - dodał szef polskiego rządu.
Premier Litwy, Saulius Skvernelis powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia, że jego kraj może być mediatorem między Komisją Europejską a Polską. Szef litewskiego rządu wyjaśniał w „Sygnałach Dnia” w radiowej Jedynce, że można znaleźć takie rozwiązania, które nie będą prowadzić do „podejmowania radykalnych decyzji”.
„Polska jest szczególnie ważnym partnerem Litwy; łączy nas wspólne doświadczenie historyczne oraz bardzo wiele wspólnych wyzwań i interesów” - oświadczył w piątek premier Litwy Saulius Skvernelis po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim w Wilnie. Premier Litwy dodał, że z zadowoleniem przyjął plany modernizacji linii kolejowej Warszawa-Wilno.
REKLAMA
Saulius Skvernelis zwracał uwagę na wspólne, polsko-litewskie doświadczenia historyczne oraz zaakcentował bliską współpracę gospodarczą. Litewski premier ocenił, że inwestycja Orlenu w Możejkach jest ważna nie tylko pod względem gospodarczym, ale też pod względem bezpieczeństwa energetycznego.
W obecności premierów Morawieckiego i Skvernelisa podpisano porozumienia między resortami energetyki Polski i Litwy oraz o współpracy portów i uruchomieniu połączenia promowego Szczecin-Kłajpeda. „Podpisane dziś porozumienia powinny dać kolejny impuls do współpracy naszych państw” - oświadczył premier Litwy.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Wojciech Kościak.
REKLAMA
Polskie Radio 24/IAR/PAP
_________________________
Data emisji: 09.03.2018
Godzina emisji: 12:47 i 14:06
REKLAMA
Polecane
REKLAMA