Zbliża się czwarta rocznica aneksji Krymu przez Rosję. Czy UE jest w stanie wpłynąć na poczynania Federacji Rosyjskiej?
– Mamy do czynienia z polityką faktów dokonanych, z którą ciężko walczyć – powiedział Maciej Zaniewicz z portalu eastbook.eu. 18 marca 2014 na Kremlu podpisano uroczyście akt o przyłączeniu Krymu do Rosji. Za tydzień czwarta rocznica tego wydarzenia, a także pierwsza tura wyborów prezydenckich. O bieżącej sytuacji na Ukrainie i stosunku państw Europy Zachodniej do poczynań Rosji mówiliśmy w magazynie „Świat w Powiększeniu”.
2018-03-11, 20:00
Posłuchaj
Maciej Zaniewicz podkreślił, że póki co, przywódcy Zachodu jednoznacznie występują przeciwko uznaniu przynależności Krymu do Rosji. Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 ważne jest również to, że w tej kwestii udaje się zachować jednomyślność państw Unii Europejskiej, solidarnie popierających sankcje wymierzone w Rosję, które związane są z przejęciem przez nią półwyspu Krymskiego.
– Z datą rocznicy aneksji Krymu powiązano również wybory prezydenckie w Federacji Rosyjskiej. 19 marca odbędzie się natomiast posiedzenie Rady Unii Europejskiej na poziomie ministrów spraw zagranicznych, na którym zostaną poruszone kwestie stosunków z Ukrainą, Syria oraz Iranem, czyli trzema punktami zapalnymi, w których zaangażowana jest Rosja. Jednak nie sądzę, by zabiegi Unii spowodowały, że Moskwa zmieni swoją politykę wobec Ukrainy – powiedział Maciej Zaniewicz.
W niedzielę dwudniową wizytę w Kijowie rozpoczęła szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Poświęcona ona będzie m.in. czwartej rocznicy aneksji Krymu przez Rosję.
Audycję „Świat w Powiększeniu” prowadził Bogumił Husejnow.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
______________
Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 11.03.18
Godzina emisji: 19.46
Polecane
REKLAMA