Coraz więcej barier handlowych na świecie

W ubiegłym roku na całym świecie wdrożono aż 467 nowych środków protekcjonistycznych. Najwięcej w Stanach Zjednoczonych.

2018-03-13, 20:40

Coraz więcej barier handlowych na świecie
Coraz więcej krajów odgradza się barierami od wolnego handlu.Foto: Pixabay

Posłuchaj

O narastającym w świecie protekcjonizmie, mówi w Polskim Radiu 24 Grzegorz Błachnio z Euler Hermes./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

− Niemniej jednak zjawisko protekcjonizmu występuje także w innych krajach, i nie zawsze to są proste cła - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Błachnio z Euler Hermes.

Najczęściej bariery antyimoportowe, czyli cła

Jak wyjaśnia, głównie w USA oraz w niektórych krajach rozwijających się mamy do czynienia z barierami antyimortowymi, blokującymi przywóz towarów i tym samym pomagającym lokalnym wytwórcom.

Japonia, Niemcy i Szwajcaria  stosują inne narzędzia protekcjonistyczne – to wsparcie dla ekspansji własnych firm

Inną formą jest wspieranie własnych przedsiębiorstw w ekspansji.

− A to zaburza konkurencję i można mówić w tym przypadku o protekcjonizmie. I tu przykładem jest Japonia, mówi gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Także Niemcy i Szwajcaria, które zajęły odpowiednio czwarte i szóste miejsce w gronie 10 krajów z największą liczbą środków protekcjonistycznych, podobnie jak Japonia, chronią swoje branże eksportowe. W szczególności maszyn i urządzeń.

Jak na tym tle plasuje się Polska?

Polska, jako kraj unijny, stosuje metody wspólnotowe – w ostatnich latach są to np. ograniczenia w imporcie wyrobów metalowych wobec krajów stosujących praktyki dumpingowe.

Jak dodaje ekspert, jak na razie nie przodujemy w rankingach krajów protekcjonistycznych, raczej stosujemy wsparcie dla eksportu.

− W ubiegłym roku zaobserwowano osiem takich działań – połowa dotyczyła przemysłu motoryzacyjnego, reszta objęła maszyny i przemysł spożywczy. Tyle, że są to pojedyncze przypadki, mówi ekspert.

REKLAMA

Sektorem najbardziej chronionym na świecie jest branża rolno-spożywcza oraz surowcowa.

Sylwia Zadrożna, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej