Dziś dzień liczby Pi. Naukowe atrakcje

14 marca przypada Dzień Liczby Pi, nazywanej też ludolfiną. Jest to stała matematyczna, która pojawia się w wielu dziedzinach matematyki i fizyki. Jej przybliżona wartość wynosi 3,14 - stąd też data obchodów. 

2018-03-14, 13:59

Dziś dzień liczby Pi. Naukowe atrakcje
zdjecie ilustracyjne . Foto: igordabari/Shutterstock.com

Posłuchaj

Święto liczby Pi w Lublinie (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Święto promuje wiedzę matematyczną. Obchody organizuje wiele uczelni i ośrodków naukowych w całym kraju. Na Politechnice Warszawskiej do piątku będą odbywać się Dni Matematyki. Liczne konkursy, wykłady i zabawy zaplanowano także w Planetraium stołecznego Centrum Nauki Kopernik czy w gdańskim centrum nauki Hewelianum. Z kolei, w Krakowie, gdzie obchody święta organizują studenci Politechniki Krakowskiej, zaplanowano bicie rekordu w recytacji z pamięci cyfr liczby Pi, konkurs układania kostki Rubika na czas, wykłady oraz degustację ciasta "Pi Pie". 

Liczba Pi jest wykorzystywana wszędzie tam, gdzie należy dokonać pomiaru przy pomocy sfer, koła czy okręgu. Na przykład astronomowie używają jej do zmierzenia gęstości promieniowania, przy jej pomocy można również określać pole elektryczne czy magnetyczne. 

Pi jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. Określa - najprościej mówiąc - stałą wartość, stanowiącą stosunek obwodu koła do jego średnicy. Już starożytni Egipcjanie usiłowali ją przybliżyć, ale jako pierwszy oszacował ją do dwóch miejsc po przecinku Archimedes w III wieku przed naszą erą. Dlatego nazywamy ją stałą Archimedesa. Bywa też określana ludolfiną na cześć holenderskiego matematyka Ludolpha van Ceulena, który w XVI wieku podał jej wartość do 20 miejsc po przecinku, a potem do 35. Współczesne komputery obliczają Pi do bilionów miejsc po przecinku. 

Dzień Liczby Pi jest obchodzony od 1988 roku. Szczególną popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych, głównie w kręgach akademickich. W Europie święto jest mniej znane. 

REKLAMA

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej