"Operacja antypolska NKWD była pierwszą akcją ludobójczą o charakterze etnicznym"

Do archiwum IPN trafią tysiące dokumentów dotyczących tzw. operacji polskiej NKWD, w wyniku której w latach 1937-38 na terenie ZSRR zamordowano co najmniej 111 tys. Polaków. Umowy w tej sprawie z prezesem IPN podpiszą w poniedziałek dyrektorzy ukraińskich archiwów m.in. z Odessy. O operacji polskiej NKWD mówił w audycji Kulisy Spraw Tomasz Sommer z "Najwyższego Czasu!".

2018-03-22, 19:33

"Operacja antypolska NKWD była pierwszą akcją ludobójczą o charakterze etnicznym"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: WOJCIECH STROŻYK/REPORTER/EASTNEWS

Posłuchaj

22.03.2018 Tomasz Sommer: Operacja antypolska NKWD z lat 1937-38 była pierwsza akcją ludobójczą o charakterze etnicznym
+
Dodaj do playlisty

Porozumienia pomiędzy IPN a ukraińskimi placówkami będą dotyczyć udostępnienia polskim archiwistom - w formie zdigitalizowanej - tysięcy dokumentów z teczek NKWD, którego funkcjonariusze w latach 1937-1938 masowo represjonowali Polaków żyjących na terenie Związku Sowieckiego.

Według Tomasza Sommera można stworzyć katalog wszystkich ofiar terroru NKWD. – Operacja antypolska NKWD z lat 1937-38 była pierwsza akcją ludobójczą o charakterze etnicznym, prowadzoną w okresie poprzedzającym II wojnę światową. To ludobójstwo różni się od Holokaustu tym, że ofiar Zagłady nie znamy dokładnie z imienia i nazwiska i jak doszło do ich śmierci – w przypadku operacji antypolskiej mamy to szczegółowo opisane i jesteśmy w stanie ustalić personalia, ostatnie dni życia i sposób śmierci każdej z ofiar tego mordu. W archiwach spoczywają akta tych ofiar i pracownicy IPN-u będą kopiować te akta z trzech obwodów – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem publicysty ofiarami w większości byli mężczyźni w sile wieku.  – W 2014 roku weszła ustawa o IPN-ie o Ukrainie, która otworzyła część archiwów postsowieckich. Wtedy badania nabrały rozpędu. Rozkaz do rozpoczęcia operacji został wydany przez ówczesnego szefa NKWD Nikołaja Jeżowa, był on efektem decyzji Politbiura. Ofiarami byli w 95 proc. byli mężczyźni w wieku od 18 do 65 lat. Po 1934 roku w granicach Związku Radzieckiego było według szacunków około miliona Polaków – mówił Sommer.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Rafał Dudkiewicz.

Polskie Radio 24/IAR

___________________

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 22.03.2018

Godzina emisji: 19:13


REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej