Świąteczne sprzątanie i gotowanie. UOKiK ma dla nas rady
Odkuracz powinien być oszczędny i cichy, detergenty należy trzymać z daleka od dzieci, a kupując naczynia żaroodporne zwrócmy uwagę na certyfikat i uchwyty. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował garść porad, które mogą być przydatne przy przygotowywaniu się do świąt Wielkiej Nocy.
2018-03-23, 11:04
Posłuchaj
Jeśli przed świętami potrzebujemy kupić nowy odkurzacz, to UOKiK radzi, by zwrócić uwagę na etykietę, na której powinna być opisana klasa efektywności energetycznej sprzętu, od najwyższej - A+++ do najniższej - D. Im wyższa klasa, tym mniejsze zużycie prądu i mniejsze rachunki. Na etykiecie znajdziemy też informacje o średnim rocznym zużyciu energii, głośności oraz skuteczności odkurzania dywanów i podłóg.
W III kwartale 2017 r. Inspekcja Handlowa sprawdziła 60 odkurzaczy i zakwestionowała 8 modeli (4,8 proc.), m.in. z powodu braku etykiety energetycznej lub karty produktu.
Kłopotliwe środki czystości
Jeśli chodzi o płyny do mycia naczyń, prania i czyszczenia to UOKiK zachęca, by zwracać uwagę na zawartość związków anionowo-czynnych. Im jest ich więcej, tym wyższa skuteczność płynu – dokładniej myje i usuwa tłuszcz. Niska zawartość tych związków to poniżej 5 proc., wysoka - od 15 do 30 proc. Należy też uważać na substancje, na które możemy być uczuleni.
W przypadku proszków do prania UOKiK radzi, by dobierać je dokładnie pod rodzaj ubrań, które chcemy uprać.
REKLAMA
- Proszki do odzieży kolorowej zawierają związki, które chronią barwy i zapobiegają farbowaniu. Te do białego - mają w składzie wybielacze i rozjaśniacze optyczne. Stosuj się do zaleceń producenta w sprawie temperatury prania i dozowania. Część proszków zawiera enzymy działające w niższych temperaturach oraz środki wybielające równocześnie o działaniu bakteriobójczym. Natomiast przy proszkach typu compact (rodzaj koncentratu) wystarczy dawka mniejsza od standardowej - czytamy w komunikacie Urzędu.
W III kwartale 2017 r. Inspekcja Handlowa skontrolowała 209 partii detergentów, m.in. proszki do prania, płyny do mycia naczyń, mleczka do czyszczenia, wybielacze. Zakwestionowała 33 partie z nich (15,8 proc.). Sprawdzała m.in. oznakowanie, zabezpieczenia przed dziećmi. To ostatnie jest szczególnie ważne przy kapsułkach do pralek i zmywarek, które mają rozpuszczalne opakowania i z tego powodu dochodziło do wypadków zatruć czy uszkodzeń oczu. Inspektorzy znaleźli nieprawidłowości w 8 z 20 sprawdzonych partii kapsułek, polegały m.in. na braku ostrzeżeń i informacji w języku polskim.
Jak wybrać naczynia żaroodporne?
Przy zakupie naczyń żaroodpornych spójrzmy, czy na opakowaniu znajduje się oznaczenie normy PN-EN 13834+A1:2009, która świadczy o tym, że producent sprawdził naczynie pod kątem bezpieczeństwa. UOKiK radzi, by upewnić się, że naczynie nie ma ostrych krawędzi i zadziorów oraz posiada wygodne i bezpieczne uchwyty. Należy też przeczytać instrukcję lub informację na opakowaniu, bo są w niej zawarte ważne dane - takie jak maksymalna temperatura, sposób poprawnego użytkowania, konserwacji i czyszczenia czy rodzaj tworzywa, z którego naczynie zostało wykonane.
W III kwartale 2017 r. IH sprawdziła 139 partii naczyń i zakwestionowała 51 z nich (36,7 proc.). Powodem było głównie nieprawidłowe oznakowanie. Dziewięć partii trafiło do laboratorium, trzy z nich nie wytrzymały wysokich temperatur.
REKLAMA
Naczelna Redakcja Gospodarcza, UOKiK, md
REKLAMA