Gorgonowa w „Teatrotece”. Spektakl „Sprawa Rity G”
Dlaczego proces sprzed ponad 80 lat jest nadal wzbudza takie zainteresowanie? Czym się inspirowała reżyserka przy realizacji? Jakie pomysły jej i scenografki sprawiły, że spektakl osadzony jest we współczesności, zarazem cofa widza w przeszłość (Gombrowicz i „Pornografia”, Rybczyński i jego „Tango”, Bond, radio Szarotka, paradoks kłamcy). Kim jest Gorgonowa w świetle dzisiejszej kultury? O sprawie Gorgonowej mówiła w audycji Kwadratura Kultury Daria Kopiec, laureatka Grand Prix tegorocznej edycji Teatroteki.
2018-05-01, 06:01
Posłuchaj
Historia guwernantki oskarżonej o zabójstwo córki swego chlebodawcy wciąż fascynuje pisarzy, twórców filmowych i teatralnych, a także badaczy sądownictwa i kryminalistyki. Rozprawa sądowa przeciw Ricie Gorgonowej, oskarżonej o zamordowanie pasierbicy była największym procesem poszlakowym dwudziestolecia międzywojennego. 30 grudnia 1931 w willi lwowskiego architekta Henryka Zaremby, w Brzuchowicach, zamordowana została jego siedemnastoletnia córka Elżbieta, zwana Lusią. O zabójstwo oskarżono Ritę Gorgonową - gospodynię, opiekunkę dzieci Zaremby, a także jego kochankę.
– Ten tekst nie opowiada historii Rity Gorgonowej w sposób dokumentalny, tylko dramatyczny i tragiczny, który przyprawia o dreszcz. Autorka tekstu Jolanta Janiczak patrzy przez pryzmat postaci Gorgonowej na naszą współczesność. Z tego przyglądania wychodzi na to, że lubimy tragedie. Ze skandalów korzystają media – okazuje się, że nikt nie jest zainteresowany, by sprawę zakończyć. Gdy dochodzimy do finału, to wszyscy chcą zacząć raz jeszcze, ponieważ taka sprawa ich utrzymuje przy życiu – mówiła reżyserka.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu była Monika Małkowska.
REKLAMA
Polskie Radio 24/PAP
____________________
Data emisji: 30.04.2018
Godzina emisji: 22:07
REKLAMA