Czym była "Antymasońska komórka Episkopatu Polski"?
- Wydziały w Kościele katolickim zajmujące się masonerią istnieją od czasu gdy powstało wolnomularstwo – powiedział w audycji W Gruncie Rzeczy dr Zbigniew Łagosz. O masonerii w Polsce mówił także historyk, autor książki „Antymasońska komórka Episkopatu Polski” Tomasz Krok.
2018-05-11, 20:30
Posłuchaj
Książka autorstwa Tomasza Kroka jest wypadkową badań prowadzonych w archiwach IPN. Autor przeprowadził kwerendę materiałów i opracowań tyczących działalności niezwykłego tworu, jakim była „komórka antymasońska” Episkopatu Polski.
Członkowie tej inicjatywy, popieranej i częściowo finansowanej przez „prymasa tysiąclecia” Stefana Wyszyńskiego, obrali sobie za cel infiltrację środowisk masońskich i paramasońskich. Dokonane przez nich ustalenia, wykorzystywane były przez dwie wrogo nastawione w stosunku do siebie opcje, Kościół katolicki i funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.
Jak wyjaśnił Tomasz Krok, „masoneria - według katolików - jest samym złem, ale jest to ruch, który wykształcił się w XVIII wieku z lóż, do których należeli mularze, zaś później zaczęli do tego dochodzić intelektualiści, różnego rodzaju elita i zamieniło się w to ruch intelektualny, który inspirował się ezoteryką”.
Krok zaznaczył, że w okresie międzywojennym 70-80 proc. wolnomularzy wywodziło się z ruchów lewicowych. Jak dodał, „trudno znaleźć wspólną płaszczyznę pomiędzy ówczesną lewicą a Kościołem katolickim”.
Dr Zbigniew Łagosz zaznaczył z kolei, że wydziały w Kościele katolickim zajmujące się masonerią istnieją od czasu gdy powstało wolnomularstwo. - Kościół katolicki znalazł w wolnomularstwie wroga pod względem idei walki o dusze – wyjaśnił.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Rafał Dutkiewicz.
Polskie Radio 24/pr
_____________________
W Gruncie Rzeczy - wszystkie audycje
REKLAMA
Data emisji: 11.05.18
Godzina emisji: 20:06
REKLAMA