Walki Uderzeniowych Batalionów Kadrowych na wschodnich krańcach II RP

Walka Uderzeniowych Batalionów Kadrowych, oddziałów partyzanckich sformowanych przez Konfederację Narodu, trwała kilka lat, konspiracyjną organizację wywodzącą się z przedwojennego ruchu narodowego, scaloną w 1943 Konfederacja Narodu, dostrzegając zagrożenie komunistyczne nadciągające ze wschodu. O działalności zbrojnej Uderzeniowych Batalionów Kadrowych mówił w audycji Wszystko Jest Historią dr Kazimierz Krajewski z IPN.

2018-05-20, 09:25

Walki Uderzeniowych Batalionów Kadrowych na wschodnich krańcach II RP
Oddział partyzancki. Teren Puszczy Nalibockiej. Foto: Wikipedia / CC0

Posłuchaj

20.05.2018 dr Kazimierz Krajewski o Konfederacji Narodu
+
Dodaj do playlisty

Bronią zdobytą na Niemcach przepędzimy precz bolszewików - głosiło jedno z haseł konfederackich. Antykomunistyczna partyzancka akcja UBK prowadzona była przy nieżyczliwej niekiedy postawie dowódczych gremiów AK, ulegających nierealnej iluzji co do możliwości porozumienia się ze Związkiem Sowieckim, sojusznikiem naszych sojuszników.

Niezależnie od wszelkich trudności partyzanci spod znaku UBK walczyli z obydwoma wrogami wolności naszego kraju - Niemcami i Sowietami. Uderzeniowe Bataliony Kadrowe przeszły długi szlak bojowy - spod Warszawy, przez Podlasie, Białostocczyznę, Prusy Wschodnie, Litwę na Nowogródczyznę i Wileńszczyznę. Konfederaci uczestniczyli w operacji „Ostra Brama”, walczyli też w szeregach 30 Poleskiej DP AK i Powstaniu Warszawskim. Na trasie działań oddziałów UBK pozostały setki partyzanckich mogił.

Jak podkreślał Kazimierz Krajewski, konfederaci byli jednocześnie przeciwko Berlinowi i Moskwie. - Konfederacja Narodu, kierowana przez Bolesława Piaseckiego, zaczęła formować oddziały wiosną 1942 roku, przygotowując się do wyprawy partyzanckiej na wschód. Konfederacja uznawała, że Sowieci, którzy byli traktowani jako sojusznicy naszych sojuszników, a powinni być traktowani jako jawny wróg, z którym trzeba walczyć. Pierwsze działania konfederatów miały miejsce na terenie Warszawy przeciwko Niemcom, czyli chodziło o rozbrojenia i przerzucanie zaopatrzenia – mówił gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Jędrzej Lipski.

Polskie Radio 24/cd

Wszystko jest historią w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 20.05.2018

Godzina emisji: 08:37


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej