Grand Prix Kanady: 10 lat temu w Montrealu najszybszy był Kubica, teraz pomoże w padoku. Hamilton, Vettel czy Ricciardo - kto wygra na torze ulicznym?

W niedzielę na torze im. Gillesa Villeneuve'a w Montrealu już po raz 40. zostanie rozegrany wyścig Formuły 1, w tym roku siódma runda mistrzostw świata. To właśnie na tym obiekcie w 2008 roku jedyne zwycięstwo w karierze odniósł Robert Kubica.

2018-06-09, 08:00

Grand Prix Kanady: 10 lat temu w Montrealu najszybszy był Kubica, teraz pomoże w padoku. Hamilton, Vettel czy Ricciardo - kto wygra na torze ulicznym?
Grand Prix Kanady w 2017 roku . Foto: shutterstock.com/FOTOimage Montreal

W weekend będzie to już jednak faktycznie 50. edycja Grand Prix Kanady, gdyż 10-krotnie rywalizowano na innych obiektach.

Rok przed zwycięstwem Kubica, wtedy kierowca teamu BMW-Sauber, miał w Montrealu bardzo poważny wypadek. Przy prędkości ponad 260 km/h uderzył w bandę, a jego bolid został całkowicie rozbity. Po kraksie trafił na badania do szpitala, gdzie okazało się, że urazy jakich doznał, nie są groźne. Krakowianin miał tylko zwichniętą kostkę i był posiniaczony.

W 2011 roku Polak miał inny poważny wypadek; na trasie rajdu samochodowego w Ligurii uderzył w barierę i na skutek odniesionych obrażeń stracił częściowo władzę w prawej ręce. Po długiej rehabilitacji wrócił do sportu, w 2013 roku wywalczył tytuł rajdowego mistrza świata w WRC2, a obecnie jest kierowcą testowym i rezerwowym zespołu Formuły 1 Williams. 


Podobnie jak w poprzednich sezonach w czerwcu Formuła 1 przenosi się do Ameryki Północnej, ale tylko na jeden wyścig. Kolejne siedem rund, w tym aż cztery w lipcu, zostanie rozegranych na torach europejskich.

Powiązany Artykuł

Ricciardo 1200x.jpg
Ricciardo utrzymał pozycję i wygrał na torze w Monte Carlo


Rekordzistą GP Kanady jest nadal Niemiec Michael Schumacher, który odniósł w Montrealu siedem zwycięstw. Tuż za nim na liście triumfatorów plasuje się broniący w tym sezonie tytułu Brytyjczyk Lewis Hamilton (Mercedes GP), najszybszy już sześć razy, ostatnio w poprzedniej edycji.

Po sześciu tegorocznych rundach liderem mistrzostw świata jest właśnie Hamilton, który o 14 pkt wyprzedza Niemca Sebastiana Vettela (Ferrari). Brytyjczyk po zajęciu trzeciego miejsca w poprzednim wyścigu w Monte Carlo powiedział, że w Kanadzie, gdzie bardzo lubi startować, będzie chciał stanąć na najwyższym stopniu podium, aby wyrównać rekord zwycięstw Schumachera.


Poprzednio był najszybszy w GP Kanady w latach 2007, 2010, 2012 i 2015-2017.


Apetyt na wygraną po triumfie w Monte Carlo ma także Australijczyk Daniel Ricciardo z Red Bulla, który w poprzedniej edycji wywalczył trzecie miejsce, za dwójką kierowców Mercedesa.

- Znowu pojedziemy na ulicznym torze, które kocham. Montreal jest moim ulubionym wyścigiem w sezonie, zarówno ze względu na sam tor, jak i miasto. Montreal jest niesamowity, choć miałem tutaj różne wyniki, wygrałem w 2014, a rok temu byłem także na podium. Wierzę, że teraz będzie dobrze. Mamy mieć do dyspozycji super miękkie opony, na których można się szybko ścigać. Liczę na mocny weekend w wykonaniu kierowców Red Bulla - zaznaczył Ricciardo.

Wyścigi w Kanadzie mają 50-letnią historię. Pierwszy odbył się w 1967 roku na torze w Mosport Park koło Toronto, podobnie jak siedem innych między rokiem 1967 a 1977. Dwukrotnie kierowcy przenosili się na Mont Tremblant pod Montrealem, zanim w 1978 roku Formuła 1 na stałe zawitała na obecną arenę zmagań. 

REKLAMA


Gilles Villeneuve Circuit - nazwany imieniem najlepszego kanadyjskiego kierowcy - znajduje się na wyspie niemal w samym centrum miasta. Pierwszy wiraż za linią startu - im. Ayrtona Senny - jest najbardziej pechowym miejscem toru. W 1999 roku doszło na nim do najpoważniejszej kraksy w historii tego wyścigu, w której uczestniczyło pięciu kierowców. 

Obiekt zbudowano przy wykorzystaniu infrastruktury dróg i parkingów stworzonych z myślą o międzynarodowych targach EXPO 67. Tor jest mieszanką szybkich i wolnych zakrętów, a krótkie proste o dość wyboistej nawierzchni są ogrodzone metalowymi barierkami. Przed sezonem 2002 przeprowadzono modernizację szykany przed prostą startową, co znacznie ograniczyło osiągane w tym miejscu prędkości, a tym samym poprawiło bezpieczeństwo.

Długość jednego okrążenia wynosi 4361 m, w sumie kierowcy przejadą ich 70.


Czołówka klasyfikacji generalnej kierowców F1 (po 6 z 21 rund) :
1. Lewis Hamilton (W. Brytania/Mercedes GP) 110 pkt
2. Sebastian Vettel (Niemcy/Ferrari) 96 
3. Daniel Ricciardo (Australia/Red Bull) 72 
4. Valtteri Bottas (Finlandia/Mercedes GP) 68 
5. Kimi Raikkonen (Finlandia/Ferrari) 60 
6. Max Verstappen (Holandia/Red Bull) 35 

Circuit Gilles Villeneuve w Montrealu: 

Pierwsze GP - 1978 
Liczba okrążeń - 70
Długość okrążenia - 4,36 km 
Dystans - 305,27 km 
Rekord okrążenia - Rubens Barrichello (1:13.622) w 2004 roku
Zwycięzca wyścigu w 2017: Lewis Hamilton (Mercedes) - 1:33:05.154
Pole position w 2017: Lewis Hamilton (Mercedes) - 1:11.459

(mb)

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej