Referendum prezydenckie. Jakie powinny być pytania?

– Nie dotyczą one najważniejszych rzeczy, wokół których toczy się aktualnie spór – ocenił w audycji „Wróżenie z Faktów” Bogumił Łoziński z „Gościa Niedzielnego”. Skomentował w ten sposób propozycję pytań do referendum prezydenckiego mającego określić kierunek zmian w polskiej konstytucji. Swoje zdanie wyraził również Michał Szułdrzyński z "Rzeczpospolitej".

2018-06-17, 20:12

Referendum prezydenckie. Jakie powinny być pytania?
Zdaniem niektórych komentatorów prezydent Andrzej Duda powinien poważnie zastanowić się nad pytaniami, które miałyby znaleźć się w referendum konstytucyjnym.Foto: PAP/Łukasz Kowalski

Posłuchaj

17.06.18 Bogumił Łoziński: „Zaprezentowane pytania do prezydenckiego referendum są fatalne (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Bogumił Łoziński podkreślił, że pomysł referendum, który prezydent Andrzej Duda ogłosił w maju zeszłego roku, uważał za ciekawy. Jednak sądził, że w organizację i promocję tego wydarzenia włączy się również jego środowisko polityczne, czyli ugrupowanie Prawa i Sprawiedliwości.

– Nawet telewizja publiczna, po tym jak ogłoszono pytania referendalne, przemilczała tę sprawę. Wiadomo, że główny serwis informacyjny TVP1 jest miernikiem aktualnej linii obozu rządzącego – zauważył publicysta.

W ocenie gościa Polskiego Radia 24 w zaprezentowanych pytaniach brakuje kwestii, na którą wielu obserwatorów polskiej sceny politycznej zwraca uwagę. – Mam na myśli relacje pomiędzy premierem a prezydentem, co jest słabością obecnej konstytucji. Wyszło to przy okazji sporów prezydenta Kaczyńskiego z premierem Tuskiem o pamiętne krzesło i samolot. Nie ma również ani słowa o ustroju sądów oraz o ochronie życia. Jest cały szereg rzeczy, o które spierają się Polacy, a brakuje ich we wspomnianych pytaniach – dodał Bogumił Łoziński.

Kształt pytań oraz cała otoczka, która towarzyszyła ich prezentacji, w negatywny sposób odbije się na wizerunku prezydenta. Tak uważa Michał Szułdrzyński.

REKLAMA

– Warto zaznaczyć, że pytań nie przedstawiał prezydent, a jego współpracownik. Może to świadczyć o tym, że głowa państwa w pewien sposób dystansuje się od nich. Krytyki części pytań podjęła się Zofia Romaszewska, jedna z najbliższych współpracownic Andrzeja Dudy. Pytanie, co dzieje się na prezydenckim zapleczu. Czy tam jest jakiś chaos czy wewnętrzna wojna? – zastanawiał się dziennikarz.

Ponadto w audycji Bogumił Łoziński i Michał Szułdrzyński odnieśli się również do jutrzejszej wizyty wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, który odwiedzi Warszawę, a także do ewentualnego powrotu Donalda Tuska do krajowej polityki.

Audycję „Wróżenie z Faktów” prowadził Łukasz Warzecha.

Polskie Radio 24/db

REKLAMA

----------------------

Data emisji: 17.06.18

Godzina emisji: 18:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej