Ilu mamy w Polsce freelancerów?
Mimo, że dziś pracodawcy chętnie zatrudniają na etat, to dynamicznie rośnie też rynek freelancerów, czyli wolnych strzelców.
2018-06-18, 12:27
Posłuchaj
− Tę tendencję potwierdziło drugie z rzędu badanie tej grupy pracowników, przeprowadzone przez serwis Useme.Eu, mówi Przemysław Głośny, założyciel portalu do rozliczeń dla freelancerów.
W Polsce działa ok. 120 tys. freelancerów
Jak wyjaśnia, chodzi o mobilnych specjalistów właściwie wszystkich branż, a właściwie specjalistów oferujących usługi elektroniczne dla biznesu.
− Dominującą część tej grupy stanową programiści, graficy, architekci zajmujący się designem, dziennikarze. Szacujemy, że jest ich w Polsce 120 tysięcy mówi ekspert.
Freelancerów będzie przybywać
− W ciągu najbliższych trzech lat ta liczba się podwoi. Na świecie ten odsetek jest już wyższy – zauważa Przemysław Głośny.
REKLAMA
W Polsce tylko 3 proc. zatrudnionych to freelancerzy
I wylicza, że o ile w Polsce jest to ok. 3 proc. zatrudnionych, w Europie ok. 15 proc., a w USA – 22 procent, przy prognozach mówiących, że ta liczba wzrośnie do 2022 do 40 proc. zatrudnionych.
Polski freelancer na pół gwizdka
Połowa polskich wolnych strzelców łączy tę pracę z etatem, dla drugiej połowy freelancing jest jedynym źródłem zarobków.
− I to jest wybór, nie konieczność – mówi Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan.
Bo jak zauważa ekspertka, w Polsce brakuje już 200 tys. osób i pracodawcy czynią wszystko aby ściągnąć do siebie pracowników, również freelancerów.
REKLAMA
− Oferując nie tylko wyższe zarobki ale i inne benefity, mówi Monika Fedorczuk.
− Już teraz część wolnych strzelców, zwłaszcza informatyków, pracuje na umowach B2B czyli biznes dla biznesu – wyjaśnia Monika Fedorczuk.
I wyjaśnia, że mają oni własną działalność gospodarczą, ale świadczoną długofalowo dla jednego podmiotu.
Co ciekawe część tych umów zawiera zapisy, które wcześniej znajdowały się w umowach o pracę – np. dotyczących płatnych urlopów, pakietów medycznych, zachęt do pracy, mówi gość rafiowej Jedynki.
REKLAMA
Polscy freelancerzy pracują przede wszystkim dla osób fizycznych oraz mikro i małych firm.
Aleksandra Tycner, jk
REKLAMA