Na czym polega rozstrzyganie sporów przez sąd arbitrażowy?

Trybunał arbitrażowy w Sztokholmie przyznał, że Gazprom powinien obniżyć PGNiG ceny za dostawy błękitnego paliwa. O ile, zdecyduje później. Tym czasem wyjaśniamy, na czym polega ta metoda rozstrzygania sporów między firmami. Z Agnieszką Durlik, dyrektor generalną Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w radiowej Jedynce rozmawiała Sylwia Zadrożna. 

2018-07-03, 09:18

Na czym polega rozstrzyganie sporów przez sąd arbitrażowy?
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Posłuchaj

Na temat sądownictwa arbitrażowego z Agnieszką Durlik, dyrektor generalną Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w radiowej Jedynce rozmawiała Sylwia Zadrożna/Naczelna Redakcja Gospodarcza
+
Dodaj do playlisty

Arbitraż to w skrócie polubowne rozstrzyganie sporów. Możemy mieć - tak jak w przypadku - PGNiG oraz Gazpromu, arbitraż międzynarodowy, ale i krajowy. 

- Arbitraż krajowy przebiega podobnie do postępowania sądowego. Ale różnice są zasadnicze i korzystniejsze dla przedsiębiorców. Przede wszystkim mają możliwość wyboru arbitrów, którzy będą decydowali w ich sprawie. Dodatkowo mają pewność, że postępowanie będzie trwało krócej niż w sądzie powszechnym - wyjaśnia Agnieszka Durlik. 

Jest to też postępowanie jednoinstancyjne, co skraca czas rozpatrzenia takiej sprawy. Wyrok sądu arbitrażowego po uzyskaniu klauzuli wykonalności ma dokładnie takie same skutki jak wyrok sądu powszechnego.

Poza tym w w postępowaniu arbitrażowym strony mają wpływ na to jaki będzie ono przebiegało. Warto podkreślić, że zaletą sądownictwa arbitrażowego są niższe koszty procesu i jego poufność. 

REKLAMA

W Sądzie Arbitrażowym przy KIG około 10 proc. spraw ma charakter międzynarodowy. Sąd działa już od 70 lat ale są też sądy przy regionalnych izbach gospodarczych. Na popularności zyskują też sądy polubowne, w których można rozstrzygać sprawy między firmami a konsumentami. 

NRG, Sylwia Zadrożna, kw 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej