Ericsson i ŁSSE będą współpracować przy wdrażaniu sieci 5G

Firma Ericsson, we współpracy z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną i Startup Spark wspiera firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w budowie koncepcji rozwiązań opartych o technologię 5G. We wtorek w Łodzi podpisano list intencyjny o współpracy.

2018-07-10, 17:30

Ericsson i ŁSSE będą współpracować przy wdrażaniu sieci 5G
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Obecni na uroczystości przedstawiciele zarówno Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (ŁSSE) jak i Ericssona podkreślali, że Łódź to miasto, w którym pilotażowo wprowadzona zostanie sieć 5G. Obie strony są zaangażowane w rozwój innowacji gospodarczych opartych o technologię 5G. Według nich, skuteczne wdrożenie sieci 5G i wykorzystanie dostępnych usług wytworzy w Łodzi daleko idące korzyści ekonomiczne i społeczne.

Jak poinformowano na spotkaniu z mediami, Ericsson i ŁSSE planują szkolenia, które "zwiększą świadomość oraz nadadzą kierunek innowacyjnym rozwiązaniom. Zwrócono uwagę, że sukces inicjatyw akceleracyjnych zależy od poziomu wiedzy na temat potencjału 5G.

Wystartuje akcelerator S5

Ponadto, przy współpracy z firmą Ericsson, ŁSSE i Startup Spark zapowiedzieli kontynuację kooperacji poprzez start akcelerator S5. Accelerator ma wspierać podmioty gospodarcze w budowie koncepcji rozwiązań biznesowych lub technologicznych opartych o 5G, a następnie w pozyskaniu finansowania na ich realizację.

Zdaniem szefa firmy Ericsson w Polsce Martina Mellora, wspieranie przedsiębiorczości z ukierunkowaniem na inicjatywy oparte na sieci 5G przyczyni się do rozwoju lokalnego biznesu, umożliwi rozwój innowacyjnych usług w różnych obszarach przemysłowych oraz przyspieszy cyfrową transformację miasta.

REKLAMA

- Filozofia wdrożenia 5G wymaga partnerstwa - stworzenia ekosystemu współpracujących ze sobą podmiotów, edukacji, planowania i dyskusji zarówno włodarzy miasta, mieszkańców, inwestorów, uczelni oraz wszelkich innych podmiotów widzących możliwość zastosowania technologii w swojej działalności - powiedział.

Zwrócił uwagę, że Ericsson zatrudnia w Łodzi tysiąc inżynierów w swoim Centrum Badań i Rozwoju, pracujących nad wdrażaniem technologii radiowych na świecie. - To także konkretny wymiar zaangażowania firmy w rozwój miasta - dodał.

Prezes ŁSSE Marek Michalik podkreślił, iż otwierany jest nowy rozdział działalności strefy. Jego zdaniem dzięki technologii 5G strefa zyska przewagę konkurencyjną oraz dodatkową zachętę inwestycyjną dla przedsiębiorców w szczególności nakierowanych na przemysł 4.0.  - Aby lepiej zrozumieć technologię 5G, nasi pracownicy przeszli kompleksowe szkolenie zapewnione przez firmę Ericsson. Kolejnym krokiem jest wspólne edukowanie przemysłu z potencjału i zastosowania 5G - mówił.

Ważnym partnerem w realizacji projektu jest też Politechnika Łódzka

We wtorek zainaugurowano w ŁSSE nowy projekt - S5 w ramach akceleratora Startup Spark. "Firmy, z którymi podejmiemy współpracę, w tym startupy i korporacje, będą pomagać w rozwijaniu technologii 5G oraz korzystających z niej rozwiązań – poinformowała wiceprezes strefy Agnieszka Sygitowicz.

REKLAMA

Według niej akcelerator S5 nie tylko będzie łączyć obie strony, ale również budować świadomość potencjalnych, przyszłych zastosowań 5G w przemyśle.

5G to następna generacja mobilnych technologii telekomunikacyjnych, która umożliwi znaczne przyspieszenie transferu danych, co najmniej do 10 Gb/s i więcej, a także skróci opóźnienia w ich przekazywaniu.

PAP, NRG, kw  

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej