Rzecznik KRS: sędzia Gersdorf przeszła w stan spoczynku, nie może być prezesem Sądu Najwyższego

– W mojej ocenie, jako prawnika, konstytucja nie została złamana – powiedział w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Maciej Mitera. Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa w Polskim Radiu 24 mówił o reformie sądownictwa, m.in. o obecnym statusie sędzi Małgorzaty Gersdorf.

2018-07-11, 08:33

Rzecznik KRS: sędzia Gersdorf przeszła w stan spoczynku, nie może być prezesem Sądu Najwyższego

Posłuchaj

11.07.18 Rzecznik KRS: sędzia Gersdorf przeszła w stan spoczynku, nie może być prezesem Sądu Najwyższego
+
Dodaj do playlisty

Zgodnie z obowiązującą ustawą o Sądzie Najwyższym, sędziowie po ukończeniu 65 lat przechodzą w stan spoczynku – mogą jednak dalej orzekać, jeżeli złożą odpowiednie dokumenty. Decyzję w tej sprawie podejmuje prezydent, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Sądownictwa.

KRS podczas trwającego posiedzenia zajmuje się wnioskami sędziów Sądu Najwyższego, którzy wyrazili wolę dalszego orzekania. Odpowiednich dokumentów nie złożyła sędzia Małgorzata Gersdorf, dotychczasowa Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego. W ocenie części środowiska prawniczego, nadal pozostaje ona jednak na swoim stanowisku, gdyż według zapisów konstytucji sprawuje ona sześcioletnią kadencję.

– Mamy galimatias związany z przepisami. Sędzia Gersdorf natomiast przeszła w stan spoczynku i nie może być prezesem Sądu Najwyższego – mówił na naszej antenie Maciej Mitera. W ocenie rzecznika KRS, w kontekście zmian w SN nie została złamana konstytucja, co niektóre środowiska zarzucają rządzącym. – Rzeczywiście, długość kadencji Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego jest określona w konstytucji. Jednak część interpretatorów prawa twierdzi, że określenie wieku, w którym sędziowie przechodzą w stan spoczynku, może być określona po prostu przez ustawę – wyjaśniał gość PR24.

Maciej Mitera w Polskim Radiu 24 odniósł się również do sprawy Józefa Iwulskiego, sędziego wyznaczonego przez prezydenta Andrzeja Dudę do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Miał on orzekać w sprawach opozycjonistów, w czasach stanu wojennego. – Zawsze należy wysłuchać dwóch stron, sędzia Iwulski powinien tę sprawę wyjaśnić – komentował Maciej Mitera. – Z tego typu materiałami trudno jednak dyskutować – mówił rzecznik KRS.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/zz

------------------------------------

REKLAMA

Data emisji: 11.07.18

Godzina emisji: 7.35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej