Sebastian Kaleta o działaniach komisji weryfikacyjnej
- Pan Massalski był od "papierów", a pan Kobylarz od "bezpośredniego" kontaktu z mieszkańcami - mówił w Polskim Radiu 24 Sebastian Kaleta, wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Współpracownicy nazywanego "handlarzem roszczeń" Marka M. - Kamil Kobylarz i Hubert Massalski - podkreślali podczas rozprawy komisji weryfikacyjnej, że nie byli "czyścicielami kamienic". Ten pierwszy za odmawianie odpowiedzi na pytania został ukarany grzywnami na kwotę 40 tys. złotych.
2018-07-27, 14:57
Posłuchaj
W czwartek komisja weryfikacyjna na posiedzeniu ogólnym przesłuchiwała byłych współpracowników pojawiającego się w licznych sprawach reprywatyzacyjnych Marka M., którego media nazywają "handlarzem roszczeń". Na sprawę nie stawiła się matka Marka M. Barbara Zdrenka, która wysłała do komisji zwolnienie lekarskie. Na Zdrenkę M. przepisywał część nieruchomości m.in. kamienicę przy Dahlberga 5.
Jako pierwszy przed komisją zeznawał Kamil Kobylarz, który pojawiał się w szeregu relacji świadków na poprzednich posiedzeniach komisji. Wówczas lokatorzy m.in. kamienicy przy Dahlberga 5 skarżyli się na jego zachowanie.
- Amnezja Kamila Kobylarza jest zaskakująca. Tymczasem, mieszkańcy wielu kamienic wskazują go jako osobę, która w imieniu Marka M. miała tak zachowywać się na terenie nieruchomości, by zniechęcić mieszkańców do przebywania na terenie przejętych kamienic - mówił w Polskim Radiu 24 Sebastian Kaleta.
- Pan Massalski natomiast podwyższał czynsze, do niego trafiały pieniądze od lokatorów. Ale lokatorzy i tak mieli odcinane media. Kiedy próbowali się dowiedzieć, czy media rzeczywiście są opłacane z przekazywanych pieniędzy, nie okazywał on tych dokumentów - relacjonował wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej. - Pan Massalski był od "papierów", a pan Kobylarz od "bezpośredniego" kontaktu z mieszkańcami - pointował Sebastian Kaleta.
REKLAMA
Komisja weryfikacyjna od czerwca ub. roku bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Do tej pory komisja m.in. uchyliła decyzje władz miasta o przyznaniu Maciejowi M. praw do dwóch działek przy ul. Twardej oraz do nieruchomości Sienna 29; o przyznaniu Marzenie K., Januszowi P. i mec. Grzegorzowi M. praw do działki Chmielna 70; o przyznaniu spadkobiercom i Markowi M. praw do Nabielaka 9 (gdzie mieszkała Jolanta Brzeska); o zwrocie spadkobiercom trzech działek na pl. Defilad; o przyznaniu poszczególnym spadkobiercom praw do Poznańskiej 14, Marszałkowskiej 43 i Nowogrodzkiej 6a.
Więcej w rozmowie z Sebastianem Kaletą.
W Polskim Radiu 24 o warszawskiej reprywatyzacji mówił również Piotr Gozdowski (Wolne Miasto Warszawa).
Polskie Radio 24/PAP/zz
REKLAMA
---------------------------------------------
Data emisji: 27.07.18
Godzina emisji: 13.35
REKLAMA