Kadry dla sektora kosmicznego

Jedenastu stażystów rozpocznie wkrótce półroczne praktyki  w przedsiębiorstwach działających w sektorze technologii kosmicznych. To efekt podsumowania trzeciej edycji  programu "Rozwój kadr sektora kosmicznego", przygotowanej przez  Agencję Rozwoju Przemysłu i Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego.

2018-08-30, 17:09

Kadry dla sektora kosmicznego
W strategii polityki kosmicznej, przyjętej przez rząd w ubiegłym roku założono, że do roku 2030, udział Polski w obrotach sektora kosmicznego w Europie wyniesie co najmniej 3%.Foto: pixabay

Partnerem strategicznym  przedsięwzięcia jest  Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a patronat honorowy nad nim sprawuje Polska Agencja Kosmiczna.

W grupie jedenastu stażystów, wyłonionych spośród kilkudziesięciu kandydatów, znalazł się Jacek Goczkowski, który praktykę odbędzie w firmie Syderal Polska, będącej spółką - córką fimy szwajcarskiej, wyspecjalizowanej w układach elektronicznych.

Laureat konkursu jest studentem Wydziału Technologii Kosmicznych i Satelitarnych na Politechnice Gdańskiej. - Swoją "przygodę kosmiczną" zacząłem  właśnie od tych studiów, wcześniej studiowałem  automatykę"- wyjaśnia laureat.

Jacek Goczkowski przygotowuje pracę magisterską pod kierunkiem specjalistów z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Jego kopromotorem jest Karol Seweryn z Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej. Młody człowiek ma nadzieję, że uzyskany staż pozwoli mu uzyskać większe kompetencje potrzebne do pracy w sektorze kosmicznym.

REKLAMA

Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu przypomina, że ARP od trzech lat inwestuje w staże dla studentów chcących podjąć pracę w polskim sektorze kosmicznym. Sektor ten tworzy obecnie 300 firm, w których zatrudnionych jest prawie 3 tysiące pracowników. Wartość sektora ciągle rośnie. Obecnie jest wyceniany na 150 mln złotych. Dla porównania europejski sektor kosmiczny zatrudnia 230 tysięcy ludzi i jest wart 50 mld euro. Oznacza to, że nasz udział  w nim stanowi zaledwie 1 promil. To mało , ale jeszcze 2-3 lata temu  ten udział Polski w sektorze kosmicznym  był dwa razy mniejszy. A więc rośniemy.

Dlaczego warto rozwijać sektor kosmiczny?

Zdaniem Dariusza  Śliwowskiego, choćby dlatego, że jedna osoba zatrudniona w tym sektorze w Polsce, generuje 500 tysięcy złotych przychodu rocznie. W Europie jest to milion złotych, czyli  to bardzo dochodowy biznes, o wysokiej wartości dodanej, tworzący miejsca pracy i dający perspektywy. Kosmos to nie tylko to, co dzieje się na orbicie. To również związane z jego podbojem technologie, z których korzystamy na co dzień, poczynając od nawigacji satelitarnej, poprzez kontrole nawożenia pól, kończąc na  monitorowaniu wszelkich  zagrożeń.

W tym roku w ramach trzeciej edycji programu, Agencja Rozwoju Przemysłu finansuje 11 praktyk absolwentów, aby wiedzę zdobytą na studiach mogli wykorzystać w praktyce.

- Nasze doświadczenia z poprzednich edycji są takie, że 80% uczestników tego programu zostaje w firmach i kontynuuje drogę kariery w przemyśle kosmicznym. Umożliwiamy młodym ludziom wejście w tę dziedzinę, która jest cały czas raczkująca, zdejmujemy z przedsiębiorców część ryzyka związanego z zainwestowaniem w edukację stażystów, dzięki czemu tworzymy kadry - podkreśla Dariusz Śliwowski.

REKLAMA

Adresowany do młodych ludzi program  Agencji Rozwoju Przemysłu, to wybitna  szkoła  kadr - uważa Jadwiga  Emilewicz, minister Przedsiębiorczości i Technologii. - Zakładamy, że dzięki temu programowi najlepsi absolwenci studiów inżynieryjnych znajdą atrakcyjne miejsca pracy, w efekcie czego, polska branża kosmiczna będzie osiągała jeszcze większe sukcesy na arenie międzynarodowej"- zauważa  minister Emilewicz.

W strategii polityki kosmicznej, przyjętej przez rząd w ubiegłym roku założono, że do roku 2030,  udział Polski w obrotach sektora kosmicznego w Europie wyniesie co najmniej 3%.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiaatkowski, kw 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej