Narodowe Czytanie 2018. "Możemy mówić o rekordzie"
- W tym roku Narodowe Czytanie odbędzie się w ponad 2300 miejscach. Możemy mówić o rekordzie, ale myślę, że ten wynik będzie jeszcze lepszy. Co ciekawe, po raz pierwszy czytanie klasyki polskiej literatury ma charakter nie tylko ogólnopolski, ale ogólnoświatowy - powiedział w Polskim Radiu 24 podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. W roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości lekturą będzie "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.
2018-09-06, 14:55
Posłuchaj
8 września 2018 roku zapraszamy do Ogrodu Saskiego w Warszawie na wspólne czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, które uroczyście zainauguruje Para Prezydencka. We wspólnym czytaniu "Przedwiośnia" wezmą udział znani aktorzy, a towarzyszyć im będzie muzyka na żywo w wykonaniu m.in. Włodka Pawlika i Andrzeja Smolika.
- Narodowe Czytanie ma za zadanie promowanie klasyki polskiej literatury i pokazania, że istnieje coś takiego jak kanon literacki, który należy znać. Z wielką satysfakcją mogę powiedzieć, że w tym wyjątkowym roku stulecia odzyskania niepodległości również Narodowe Czytanie ma wyjątkowy charakter. Ze względu na tegoroczną lekturę i ze względu na rekordową ilość uczestników i organizatorów - tłumaczył minister Wojciech Kolarski.
W specjalnym liście prezydent Andrzej Duda, zachęcając do czytania "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego napisał: zachęcam jednocześnie do czytania Antologii Niepodległości, przygotowanej z myślą o tym jubileuszowym roku. Prezentuje ona powstałe na przestrzeni wielu wieków utwory, zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej.
- Z wielką satysfakcją czytam zgłoszenia, które przychodzą do kancelarii. Widać, że apel pana prezydenta Andrzeja Dudy, w którym zaprosił Polaków do wspólnej lektury, znajduje oddźwięk - skomentował na antenie PR24 Kolarski.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Rozmowę Kulturalną prowadziła Maja Kluczyńska.
Data emisji: 5.09
Godzina emisji: 23.37
REKLAMA
PR24/mg
Polecane
REKLAMA