Kontrowersje wokół ACTA2. Komentarze
Parlament Europejski poparł w środę projekt dyrektywy o prawie autorskim dotyczący internetu, tzw. ACTA 2. W polskim Radiu 24 dyskusje wokół projektu komentowali Alek Tarkowski, Fundacja Centrum Cyfrowe i Jacek Wojtaś, Izba Wydawców Prasy.
2018-09-16, 16:45
Posłuchaj
Nowa dyrektywa ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie. Przepisy wzbudzają sporo kontrowersji. Przeciwnicy tych regulacji ostrzegają przed cenzurą w internecie i końcem wolności w sieci; zwolennicy wskazują natomiast, że zmiana prawa jest konieczna, by chronić twórców i dostosować przepisy do rzeczywistości.
Jacek Wojtaś podkreślał konieczność wprowadzenia regulacji. - Komisja Europejska zbadawszy sprawę, dokonując oceny rynku zaproponowała w 2016 r. wprowadzenie dyrektywy mającej na celu wspomożenie twórców branży kreatywnej wobec masowego wykorzystywania treści chronionych prawem autorskim przez podmioty działają na rynku internetowym. Naprawiono pewną lukę, która istniała na rynku od przyjęcia poprzedniej dyrektywy w 2001 r. Wydawcy nie byli uznawani za podmioty praw i nie byli objęci tzw. prawem pokrewnym, z którego korzystają m.in. nadawcy radiowi i telewizyjni, autorzy programów komputerowych, producenci muzyki i filmów. Wydawca jest według nas producentem treści i powinno mu przysługiwać prawo pokrewne, które ma na celu zrekompensowanie pewnych nakładów, które musiał ponieść, niezbędnych aby materiały prasowe powstały. Dyrektywa wprowadza to rozwiązanie. Twórców muzyki i filmów dotyczy natomiast wzbudzający kontrowersje art. 13, mówiący o tym, że pewne portale są zobowiązane do monitorowania materiałów zamieszczanych przez użytkowników. Jeżeli są to materiały chronione prawem autorskim zobowiązuje to portal do zawierania umów licencyjnych z twórcami. Ten artykuł dotyczy jednak tylko dużych podmiotów czyli zatrudniających powyżej 50. pracowników i o obrotach powyżej 10 mln euro. Wyłącza to obawy, że firmy które dopiero rozpoczynają działalność nie będą w stanie wejść na rynek – zauważył.
Alek Tarkowski również zauważył potrzebę unormowania rynku. – Ostatnie prawo regulujące ten obszar zostało przyjęte około 15. lat temu, co wobec szybkiego postępu rozwoju technologii pokazuje, że zmiana jest rzeczywiście potrzebna. Chyba nikt tej kwestii nie dyskutuje, pozostaje pytanie na czym dokładnie regulacja ta ma polegać. Jedną z opcji jest postawienie nacisku na wspieranie praw twórców. Istotne jest, czy można to pogodzić z prawami użytkowników. Pamiętajmy, że w tym pakiecie są również przepisy rozszerzające dozwolony użytek dla edukacji i nauki. Nie podważam kwestii wynagradzania twórców i zgadzam się że te mechanizmy należy poprawiać, jednak to czego nam zabrakło, to zadbanie o prawa użytkowników. Mamy nadzieję, że uda się wypracować rozwiązania kompromisowe – dodał gość Polskiego Radia 24.
Więcej w zapisie audycji.
REKLAMA
Rozmawiał Błażej Prośniewski.
PR24/ka
____________________
Data emisji: 16.09.2018
Godzina emisji: 16:06
REKLAMA