PKP PLK dostanie dofinansowanie na specjalistyczny sprzęt

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe otrzyma ponad 211 milionów złotych unijnego dofinansowania na zakup specjalistycznych pojazdów dla pogotowia technicznego. Sprzęt zgodnie z projektem spółki ma poprawić bezpieczeństwo i usprawnić usuwanie awarii na torach kolejowych.

2018-09-28, 13:42

PKP PLK dostanie dofinansowanie na specjalistyczny sprzęt
Semafor/Shutterstock.com/fot.akhar Mar. Foto: .

Posłuchaj

Ireneusz Merchel: dzięki umowie do końca 2021 roku zarządca narodowej sieci linii kolejowych zakupi 47 nowych maszyn (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Umowę na dofinansowanie przedsięwzięcia o łącznej wartości 250 milionów złotych podpisali dziś przedstawiciele PKP PLK i Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Dzięki niej do końca 2021 roku zarządca narodowej sieci linii kolejowych zakupi 47 nowych maszyn, wyjaśnił prezes PKP PLK Ireneusz Merchel. To między innymi 36 specjalnych drezyn wyposażonych w żuraw do wyładunku materiałów, czy sprzęt do drobnych prac torowych lub odśnieżania torów. Ireneusz Merchel dodał, że takie pojazdy były po raz ostatni zakupione ponad 20 lat temu.

- Również kupujemy podbijarkę rozjazdową, torową, zgarniarkę tłucznia, także w końcu przystępujemy do wymiany i uzupełnienia parku maszynowego - mówił prezes PKP PLK.

Inwestycja jest już w trakcie realizacji, na torach pracują obecnie trzy wózki motorowe z oprzyrządzeniem, a trzy kolejne zostaną przekazane zespołom kolejowego pogotowia technicznego do końca tego roku. Pełniący obowiązki dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych Przemysław Gorgol wyjaśnił, że fundusze unijne pójdą na zwrot większości nakładów poniesionych dotychczas przez PKP PLK oraz na przyszłe zakupy związane z wdrażaniem projektu.

REKLAMA

W uroczystości podpisania umowy, która miała miejsce na jednym z peronów Dworca Wileńskiego w Warszawie na tle zakupionej przez PKP PLK drezyny, wziął udział między innymi wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. Wyjaśnił, że inwestycja będzie też odczuwalna przez pasażerów, bo awarie na liniach kolejowych powinny być szybciej usuwane dzięki nowszemu wyposażeniu służb technicznych.

Inwestycja jest ujęta w wieloletnim Krajowym Programie Kolejowym, którego założenia obowiązują do 2023 roku. Jego wartość to ponad 66 miliardów złotych pochodzących głównie z funduszy unijnych.

NRG, IAR, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej