Poczytnik. "Człowiek, który oddał życie za prawdę". Biografia bł. ks. Jerzego Popiełuszki

- Niewyjaśniona jest śmierć bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Nie znamy mocodawców tego morderstwa – mówiła na antenie Polskiego Radia 24 dr Milena Kindziuk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, autorka najnowszej biografii "człowieka, który oddał życie za prawdę".

2018-10-15, 10:48

Poczytnik. "Człowiek, który oddał życie za prawdę". Biografia bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Jerzy Popiełuszko, zdjęcie archiwalne. Foto: Domena publiczna/Wikimedia Commons

Posłuchaj

14.10.18 Poczytnik. Dr Milena Kindziuk opowiada o biografii bł. ks. Jerzego Popiełuszki
+
Dodaj do playlisty

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku w Okopach koło Suchowoli (Podlaskie). Po powstaniu "Solidarności" stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego, 13 grudnia 1981 roku, był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Duchowny został porwany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w Górsku, gdy wracał z Bydgoszczy do Warszawy. Dalej ostatnia droga kapłana wiodła przez Toruń, gdzie podjął próbę ucieczki z rąk oprawców. Następnie porywacze zawieźli go do Włocławka, gdzie zmaltretowanego zrzucili z tamy do Wisły.

- Książka jest efektem badań nad życiem ks. Jerzego Popiełuszki, które prowadziłam przeszło 20 lat. Kiedy jeszcze nie było internetu i otwartych archiwów IPN docierałam do świadków życia kapelana "Solidarności" osobiście. Wydaje się, że wszystkie informacje o życiu tej historycznej postaci uzyskałam, aczkolwiek nie mogę powiedzieć, że kiedyś nie wyjdą na jaw jakieś nowe fakty - stwierdziła dr Milena Kindziuk.

Autorka biografii ks. Jerzego Popiełuszki informowała, że miał on "niesamowitą charyzmę w nawiązywaniu kontaktu z drugim człowiekiem". - Kochał ludzi i zaprzyjaźniał się z nimi, ale również podprowadzał ich do wiary w Boga. Ludzie pod jego wpływem często po kilkunastu latach przystępowali do spowiedzi i wracali do Kościoła, co było fascynujące - dodała.

- Uczestnicy mszy za ojczyznę mówili, że było to dla nich doświadczenie religijne, w którym pozbywali się nienawiści. Przestawali czuć negatywne emocje do wrogów narodu, którzy internowali ich bliskich i prześladowali społeczeństwo ze względów politycznych. Namacalnie objawiała się w ten sposób zasada ks. Jerzego Popiełuszki "zło dobrem zwyciężaj" - opowiadała dziennikarka. 

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycję "Poczytnik" prowadzili Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń.

Polskie Radio 24/jp

____________________

REKLAMA

Data emisji: 14.10.18

Godzina emisji: 23:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej