Prof. Magdalena Gawin: po II wojnie światowej Polska nie mogła mówić prawdy o swojej historii
W audycji „Nos Kleopatry” rozmowa o tym, jak opowiadać prawdziwą historię Polaków i jak dbać o pamięć dziejową. Gościem Agnieszki Kamińskiej była wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Magdalena Gawin.
2018-10-19, 23:55
Posłuchaj
Od kilku dziesięcioleci podkreśla się to, że należy opowiadać prawdziwą historię Polski. Prof. Magdalena Gawin podkreśliła, że powodem zwracania uwagi na to pojęcie jest to, iż wiek XX był w dużej mierze niezwykle trudnym okresem dla polskiego narodu, naznaczonym wieloma represjami.
– Nie były to tylko represje fizyczne, ale również inżynieria społeczna, która dotyczyła pamięci indywidualnej oraz zbiorowej. Na temat wielu tematów nie można było mówić. Za wspominanie o zbrodniach sowieckich karano. Natomiast zagadnienie przewin ukraińskich nacjonalistów zamknięto w sferze pamięci pokrzywdzonych rodzin. Zakłamywano historię. Polacy, w czasach PRL, mieli wyraźnie zakreślone granice tego, o czym mogą pamiętać. Dlatego ważne, by obecnie powstawały m.in. muzea, które będą opowiadały naszą historię bez cenzury – podkreśliła wiceminister.
Na fiasko prowadzenia polityki historycznej w ostatnich latach, która polegała na tym, że państwo polskie było szczere i nie ukrywało tego, co było niepoprawne w poczynaniach jego obywateli, zwróciła uwagę prof. Magdalena Gawin.
– To, co śledziliśmy przez ostatnie pół roku, a więc czy Polska kolaborowała z Niemcami czy nie, wskazuje, iż rzetelne rozprawienie się ze swoimi winami może prowadzić do tego, że Polska będzie traktowana jako kraj, który był po złej stronie, a nawet pełnił rolę głównego sprawcy. Wskazywano nam, że powinniśmy zachowywać się jak Austria, która czuje się jednocześnie jak ofiara i sprawca. Były to zupełne oszczercze i godne potępienia opinie – zaznaczyła.
REKLAMA
Rozmówczyni Polskiego Radia 24 wskazała, że niezwykle ważną rolę w kultywowaniu pamięci historycznej mają zabytki. – Pamięć ludzka musi mieć oparcie w czymś, co jest materialne, w istniejących artefaktach. Zabytki są nośnikiem takiej pamięci – dodała.
Ponadto prof. Magdalena Gawin mówiła również o znaczeniu Memorandum z Wannsee, którym jest dokument wyznaczający standardy zarządzania i upamiętniania byłych niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady.
Audycję „Nos Kleopatry” prowadziła Agnieszka Kamińska.
Polskie Radio 24/db
REKLAMA
---------------------------
Data emisji: 19.10.2018
Godzina emisji: 23.06
REKLAMA