"Debata PR 24" o służbach wywiadowczych i pontyfikacie św. Jana Pawła II

- Jan Paweł II w centrum uwagi stawiał osobę i jej godność – mówił w "Debacie Polskiego Radia 24” brat Szymon Janowski z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Gośćmi Jerzego Jachowicza byli również Michał Semk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II oraz dr Witold Bagieński, historyk IPN, autor publikacji o polskim wywiadzie w czasach PRL-u.

2018-10-20, 11:14

"Debata PR 24" o służbach wywiadowczych i pontyfikacie św. Jana Pawła II
Personalistyczna myśl św. Jana Pawła II. Foto: shutterstock.com

Posłuchaj

20.10.2018 dr Witold Bagieński, historyk IPN, brat Szymon Janowski z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów i Michał Semk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II )Debata PR 24)
+
Dodaj do playlisty

Dr Witold Bagieński wspomniał, że służba wywiadowcza w Polsce miała swój początek działania jeszcze w czasie trwania II wojny światowej. – To było w pierwszych miesiącach 1945 roku – mówił historyk IPN. - Początkowo skupiała bardzo mało osób. Zadania stojące przed wywiadem były adekwatne do tamtych czasów i polegały na przesłuchiwaniach jeńców, czy konwojowaniu transportów z repatriantami. W latach 40-tych pierwszym znaczącym momentem było połączenie wywiadu cywilnego, będącego w strukturach Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego z wywiadem wojskowym, ówczesnym oddziałem II Sztabu Generalnego. Obie służby miały swoje kompetencje i obszary działania, ale zapadła decyzja na szczeblu politycznym o ich połączeniu pod jednym kierownictwem i w jedną infrastrukturę. Wywiad cywilny był polityczny i miał za zadanie wspomaganie polityki państwa, natomiast wojskowy wspierał obronność – tłumaczył dr Witold Bagieński.

W audycji wspominano również św. Jana Pawła II. Okazją do dyskusji była 40. rocznica pontyfikatu papieża Polaka.

- Dla mnie osobiście ważnym wymiarem tego, co Jan Paweł II odświeżył i zaakcentował w Kościele to jest osoba – mówił brat Szymon Janowski. – To jest ta myśl personalistyczna, która w centrum stawia osobę i jej godność oraz wartość osoby jako samej z siebie. Osoby, która nie musi się dowartościowywać czymkolwiek z zewnątrz, ale sama jako tak posiada wartość. Hasła osoba, godność, relacja to są słowa klucze, które kształtowały mnie przez ostatnie lata. Widzę, że to jest najbardziej potrzebne dzisiaj człowiekowi. Potrzeba nam siebie samych nawzajem. Źródłem tej godności człowieka jest Stwórca, według tego co też mówił Jan Paweł II i co jest oparte na objawieniu, a co możemy przeczytać w Piśmie Świętym. – dodał brat kapucyn.

- U Jana Pawła II fascynuje mnie ten łącznik „i”, który kiedyś został nazwany przez ojca Macieja dwutaktem Wojtyły – mówił Michał Semk. - Jan Paweł II zawsze stawia na zestawienie ze sobą dwóch wartości: miłość i odpowiedzialność, pamięć i tożsamość. Wolność również wiąże się u niego z ofiarą, z odpowiedzialnością, ale w czasach wolnej Polski łączy się też z solidarnością i miłością do drugiego człowieka, jako ważnej wartości w życiu społecznym – dodał dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

REKLAMA

"Debatę Polskiego Radia 24” prowadził Jerzy Jachowicz.

Polskie Radio 24

-----------------------

Data emisji: 20.10.18

Godzina emisji: 10.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej