Norwegia: zmarł Joachim Rönneberg, który w 1943 roku zatrzymał niemiecki program atomowy
Nie żyje Joachim Rönneberg - emerytowany oficer norweskiej armii, w 1943 roku dowodzący oddziałem komandosów, który zniszczył niemiecki zakład uzyskiwania ciężkiej wody. Zatrzymał tym samy program atomowy Trzeciej Rzeszy. Joachim Rönneberg zmarł minionej nocy w wieku 99 lat.
2018-10-21, 16:00
Pod koniec 1941 roku brytyjski wywiad dowiedział się, że Niemcy znacząco zwiększyli produkcję ciężkiej wody - substancji, która była kluczowym elementem niemieckiego programu atomowego. Trzecia Rzesza uzyskiwała ciężką wodę zakładu Norsk Hydro w południowej Norwegii.
Zakład mieścił się w trudno dostępnym miejscu - na krawędzi głębokiego wąwozu, w cieniu wysokich gór. Do Norsk Hydro prowadził jeden most, który został przez Niemców świetnie zabezpieczony. Brytyjczycy postanowili zniszczyć go za wszelką cenę. Zdecydowali o wysłaniu na miejsce komandosów, co miało zagwarantować większą precyzję uderzenia niż nalot bombowy. Misja Brytyjczyków zakończyła się jednak tragedią.
Szybowce, które miały dostarczyć komandosów na miejsce, rozbiły się, katastrofie uległ również biorący udział w akcji bombowiec RAF. Spośród 34 komandosów zderzenie z ziemią przeżyło 23, zostali jednak schwytani przez gestapo i zamordowani. Niemcy natychmiast wzmocnili ochronę zakładu produkującego ciężką wodę.
Mimo to Brytyjczycy nie zrezygnowali z planów zniszczenia obiektu. 16 lutego 1943 roku samolot RAF zrzucił nad południową Norwegią grupę norweskich komandosów, wyszkolonych do akcji dywersyjnych w Wielkiej Brytanii. Dowódcą oddziału był 24-letni Joachim Rönneberg. 12 dni później Norwegowie pod osłoną nocy dokonali akcji sabotażowej, wysadzając zakład Norsk Hydro w powietrze. Tym samym zapobiegli rozwojowi programu atomowego Trzeciej Rzeszy, który miał doprowadzić do stworzenia bomby atomowej.
REKLAMA
dcz
REKLAMA