"Nie zmieniła się polityka Niemiec względem Rosji". Komentarz eksperta
- Niemcy będą dążyły do tego, żeby Polskę angażować na rzecz Unii Europejskiej, a nie rozbijać tej jedności – powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Aleksandra Gasztold, ekspert ds. Niemiec z Uniwersytetu Warszawskiego. Odniosła się w ten sposób do wtorkowych rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem i kanclerz Angelą Merkel.
2018-10-23, 10:58
Posłuchaj
Polski prezydent ma z niemieckimi politykami rozmawiać przede wszystkim o najważniejszych sprawach związanych z Unią Europejską. W planach są jednak także rozmowy o wzajemnych relacjach. Chodzi między innymi o kwestię budowanego właśnie gazociągu Nord Stream 2. Polska jak i kilka innych krajów regionu sprzeciwia się rosyjsko-niemieckiej inwestycji.
Dr Aleksandra Gasztold stwierdziła, że w rozmowach może się pojawić także temat Trójmorza. – Oczekiwanie od Niemiec, że poprą tę inicjatywę jest skrajnie niepoważne dlatego, że takie projekty rozbijają jedność Unii Europejskiej. Niemcom zależy na misji dziejowej UE, na wzmocnieniu swojej pozycji jako gracza międzynarodowego. A kwestie unijnych wizji są niejednoznaczne, szczególnie gdy poparzymy na retorykę polityków partii rządzącej w Polsce, którzy sygnalizują pewne rozłamy w idei Unii Europejskiej. Pojawiają się też niejednoznaczne i niepotwierdzone sygnały o wyjściu Polski ze wspólnoty – dodała ekspertka ds. Niemiec.
W rozmowach polsko – niemieckich poruszona zostanie również kwestia napiętych ostatnio relacji Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi. – Bycie jednym z gigantów sceny europejskiej jest respektowane przez Stany Zjednoczone – podkreśliła dr Aleksandra Gasztold. – Nawet jeśli pojawiają się napięcia na linii personalnej, czy też niezrozumienie formy stylu sprawowania władzy przez prezydenta Donalda Trumpa, to nic się nie zmieniło w niemieckich dokumentach programowych odnośnie koncepcji bezpieczeństwa i obrony. Stany Zjednoczone są postrzegane jako strategiczny partner i gwarant bezpieczeństwa. To jest punkt styczny z polską racją stanu – dodała ekspertka ds. Niemiec.
Kwestią drażliwą w relacjach między Berlinem, a Waszyngtonem jest budowa gazociągu Nord Stream 2. – Stanowisko polskie jest wyostrzone bardziej w wymiarze politycznym, a nie gospodarczym. Strona polska nie będzie miała zaufania do Niemiec, prowadzących dwutorową politykę względem Rosji. Z jednej strony odstraszanie, a z drugiej pokazywanie mitu Rosji jako państwa niemal orientalnego, ale takiego, które da się ucywilizować w relacjach międzynarodowych. Polska jest bardzo ostrożna jeśli chodzi o politykę rosyjską i o wiele wyraźniej dostrzega zagrożenia i zmiany pewnych kierunków w kwestiach bezpieczeństwa i obrony. Niemcy w dalszym ciągu są przekonane, że założenia wypracowane po zjednoczeniu Niemiec, odnośnie Federacji Rosyjskiej, nadal są niezmienne. Polityka Rosji się zmieniła, ale nie zmieniła się polityka Niemiec względem Rosji – tłumaczyła dr Aleksandra Gasztold.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Rozmawiał Ryszard Gromadzki.
Polskie Radio 24
----------------------------
REKLAMA
Data emisji: 23.10.2018
Godzina emisji: 10.05
Polecane
REKLAMA