Festiwal EUFONIE. "Muzyka - język, który potrafi brzmieć zgodnie"
W piątek 23 listopada startuje I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE. Na temat tego wydarzenia w Polskim Radiu 24 mówili: Aleksandra Jagiełło-Skupińska z Narodowego Centrum Kultury i Michał Rydzewski, rzecznik prasowy festiwalu.
2018-11-23, 09:42
Posłuchaj
Organizatorem imprezy jest Narodowe Centrum Kultury. Festiwal otworzy koncert z okazji 85. urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Do 1 grudnia w pięciu warszawskich salach koncertowych zabrzmią utwory symfoniczne, kameralne, folkowe i elektroniczne. Pierwsza edycja festiwalu nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
- W naszym przekonaniu Europa Środkowa ma pewną cechę szczególną. Jest to tygiel kulturowy, w którym mieszają się wpływy północy, południa, wschodu i zachodu. To obszar bardzo otwarty, z wieloma konsekwencjami mieszania się kultur. Warto pokazać muzykę tej części Europy, która jest dobra gatunkowo i jakościowo – powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Rydzewski.
Z kolei Aleksandra Jagiełło-Skupińska powiedziała o genezie nazwy festiwalu. Słowo "eufonia" jest przeciwieństwem kakofonii. - Była burza mózgów i bardzo wiele pomysłów. Stwierdziliśmy, że "eufonie" będą odpowiadały temu, że tu łączą się wpływy wschodu, zachodu, północy i południa. Ale z drugiej strony, że one stają się współbrzmiące. Mimo różnych zawirowań historycznych muzyka to jest jednak taki język, który potrafi brzmieć zgodnie – podkreśliła.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Audycję "Pora na kulturę" prowadziła Magdalena Piejko.
Polskie Radio 24/bartos
-----------------------
Data emisji: 22.11.2018
REKLAMA
Godzina emisji: 22.06
REKLAMA