Mleko drożeje, ale masło tanieje. Dlaczego?
Gdy mleko powoli drożeje, cena masła idzie w dół. Dlaczego tak się dzieje, wszak mleko jest głównym surowcem do produkcji masła, wyjaśnia w radiowej Jedynce Jakub Polipra, analityk rynków rolnych z Credit Agicole Bank Polska.
2018-11-23, 19:00
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia przypomina, że w ubiegłym roku mieliśmy rekordowe ceny masła, teraz są one już o 18 proc. mniejsze niż przed rokiem.
I wpływ na tę sytuację ma Nowa Zelandia, która jest największym eksporterem masła na świecie, to właśnie masło z tego kraju zapewnia 50 proc. światowego eksportu tego produktu.
− W ubiegłym roku Nową Zelandię nawiedziły susze, które poważnie zaszkodziły tamtejszym pastwiskom, gdzie głównie pasą się krowy na tej wyspie, cena surowca rosła, a wraz z nią cena masła. Teraz sytuacja się odwróciła – mamy tam do czynienia z wysoką podażą mleka i ceny masła spadają.
I jak dodaje, ma to wpływ również na polski rynek, który nie pozostaje obojętny na globalne trendy, które w przypadku masła, kształtuje właśnie Nowa Zelandia. Stąd cena masła na polskim rynku, wraz z cenami na świecie również spada.
REKLAMA
− Myślę, że w ciągu kolejnych miesięcy będziemy mieli nadal do czynienia ze spadkiem ceny masła – mówi ekspert.
Błażej Prośniewski, jk
Polecane
REKLAMA