Świat w Powiększeniu: Annegret Kramp-Karrenbauer nową przewodniczącą CDU
Nową przewodniczącą niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej została Annegret Kramp-Karrenbauer, która w drugiej turze głosowania minimalnie pokonała Friedricha Merza. Walka o fotel przewodniczącego CDU trwała do samego końca. Gośćmi audycji Świat w Powiększeniu byli: Olga Doleśniak-Harczuk, "Nowe Państwo" i Michał Kędzierski, Centrum Inicjatyw Międzynardowych.
2018-12-07, 21:51
Posłuchaj
Nowa przewodnicząca CDU Annegret Kramp-Karrenbauer powiedziała w piątek na zjeździe ugrupowania w Hamburgu, że w partii jest miejsce dla jej dwóch rywali w wyborach, którzy reprezentują konserwatywne skrzydło chadeków, Friedricha Merza i Jensa Spahna.
- Od wielu tygodni spodziewano się wygranej Annegret Kramp-Karrenbauer, która uchodziła za zwolenniczkę kontynuowanego kursu, obranego przez Angelę Merkel. Gdyby wygrał ktoś inny, nie byłoby takiego trzęsienia ziemi. Kandydaturę Kramp-Karrenbaue przepchnęła sama kanclerz, która w ten sposób umożliwi sobie dokończenie kadencji - komentował Michał Kędzierski.
- Reakcje w partii są bardzo różne. To świadczy o tym, jak bardzo podzielona jest CDU. Nawet jeśli Annegret Kramp-Karrenbauer utrzymuje, że nie ma żadnych podziałów i to jakaś fikcja, wydaje się, że jest w błędzie. Spotkałam się z zakulisowymi wypowiedziami polityków chadeków, że ten wybór odbije się bardzo na sondażach. Niektórzy oceniają ten wybór jako wstęp do bardzo niebezpiecznej sytuacji - powiedziała Olga Doleśniak-Harczuk.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Świat w Powiększeniu prowadził Adrian Bąk.
PR24/PAP
________________
Data emisji: 07.12.18
REKLAMA
Godzina emisji: 19:47
Polecane
REKLAMA