Krynica-Zdrój: uzdrowisko, w którym zakochał się Józef Piłsudski

Kolejnym przystankiem Polskiego Radia 24 na historycznej drodze odzyskiwania niepodległości przez różne miejscowości Rzeczypospolitej była Krynica-Zdrój. Tym razem cykl audycji "Słowem Niepodległa" zawitał do tamtejszego Starego Domu Zdrojowego, jednego z symboli 10-tysiecznego miasteczka, w którym gościł m.in. Józef Piłsudski.

2018-12-09, 12:39

Krynica-Zdrój: uzdrowisko, w którym zakochał się Józef Piłsudski
Stary Dom Zdrojowy w Krynicy Zdrój. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

9.12.18 „Słowem Niepodległa”
+
Dodaj do playlisty

W Starym Domu Zdrojowym jeden z ojców polskiej niepodległości przebywał w latach okresu międzywojennego. Marszałek wielokrotnie przyjeżdżał wraz z rodziną na wypoczynek do Krynicy. Sam Budynek, pierwotnego Dworca Zdrojowego, powstał na przełomie lat 80. i 90. XIX wieku.

– Zdjęcia z pobytu Józefa Piłsudskiego w Starym Domu Zdrojowym można obejrzeć w Bibliotece Publicznej. Był on jednym z wielu znanych Polaków, którzy wypoczywali w naszej miejscowości. Można śmiało powiedzieć, że Dom Zdrojowy był i jest sercem uzdrowiska – powiedziała Magdalena Krzeszowska, dyrektor biblioteki i sekretarz Stowarzyszenia Miłośników Krynicy.

Agata Jarosz, redaktor naczelna czasopisma "Krynickie Zdroje", wskazała, że do Krynicy przyjeżdżali m.in. Henryk Sienkiewicz, Aleksander Fredro, Władysław Reymont, czy Gabriela Zapolska. – Wizytówką miejscowości jest historia Jana Kiepury, który w 1933 roku otworzył tu ekskluzywny hotel "Patria" funkcjonujący do dnia dzisiejszego – dodała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Jednym z rodów, który zasłużył się w walce o niepodległość Krynicy, a przez to również Polski, była rodzina Kmietowiczów. Jak wskazał Wacław Gosztyła, regionalista i badacz historii familii, jej przedstawiciele już od 1914 roku działali na rzecz wyswobodzenia kraju spod władzy zaborców.

REKLAMA

 – Wśród tych, którzy starali się tego dokonać był mój dziadek, który tuż po wybuchu I wojny światowej  zaciągnął się do wojska. W 1915 roku walczył w okopach na Śląsku czeskim, następnie przeniesiono go w rejon zachodniej Ukrainy. Pod koniec 1916 roku trafił do niewoli na Syberii. Próbował stamtąd uciec, ale został schwytany i skierowano go do wyrębu drewna w dalekiej tajdze – opowiedział leśniczy i ratownik górski GOPR.

Więcej o historii Krynicy-Zdrój i jej drogach do niepodległości w całej audycji.

"Słowem Niepodległa" prowadził Michał Walczyk.

Polskie Radio 24/db

REKLAMA

-----------------------------

Data emisji: 9.12.2018

Godzina emisji: 9.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej