Ustawa o sukcesji. Już około 1000 zgłoszeń
Od początku obowiązywania ustawy o sukcesji, czyli od 25 listopada, do rejestru CEIDG zgłoszono już 1019 zarządców sukcesyjnych - poinformowało ministerstwo przedsiębiorczości i technologii. Zarządcę powołuje się po to, by mógł przejąć prowadzenie firmy po śmierci jej właściciela.
2018-12-13, 10:15
Jak przekonuje szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, wpisanie zarządcy do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) jest proste, bezpłatne i nie wymaga zbędnych formalności.
Minister podkreśliła, że dzięki temu "szybko można zabezpieczyć przyszłość swojej firmy i pracowników".
Według danych resortu zarządców sukcesyjnych zgłosiło 948 przedsiębiorców - niektórzy więcej niż jedną osobę.
"Obserwujemy, że średnia wieku przedsiębiorcy zgłaszającego zarządcę wynosi 54 lata, natomiast średnia wieku zgłaszanego zarządcy to 41 lat" - zaznaczyło MPiT.
Zgodnie w ustawą o sukcesji, która weszła w życie 25 listopada jeśli firma wpisana do CEIDG będzie miała zarządcę sukcesyjnego, to po śmierci jej właściciela w mocy pozostaną umowy o pracę, kontrakty, zezwolenia, pozwolenia czy koncesje związane z jego przedsiębiorstwem; przez okres sprawowania zarządu sukcesyjnego będzie można też posługiwać się nazwą firmy, NIP-em i firmowym kontem zmarłego przedsiębiorcy.
PAP, ak, NRG
REKLAMA