Badacz literatury: Zbigniewa Herberta i jego twórczość trzeba widzieć całościowo

- Dominują pewne modele interpretacji twórczości Zbigniewa Herberta. W praktyce zostały one dostrzeżone w II połowie lat 80. lub na początku lat 90. XX wieku - mówił w audycji "Rozpruwacz kulturalny" profesor Tomasz Garbol, badacz literatury z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

2018-12-18, 00:05

Badacz literatury: Zbigniewa Herberta i jego twórczość trzeba widzieć całościowo
W 2018 roku przypada 20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta . Foto: instagram.com/bibliotekanarodowa

Posłuchaj

17.12.18 Tomasz Garbol: twórczość Herberta należy oceniać całościowo
+
Dodaj do playlisty

Tomasz Garbol mówił o tym, jak rozumiane są dzieła poety. - Zbigniew Herbert to jeden z tych poetów, którzy z jednej strony są zbyt obecni, np. w przestrzeni szkolnej i edukacyjnej, a z drugiej strony ciągle czeka na głębokie odczytanie swojej twórczości. Trzy modele Herberta: klasyczny, patriotyczny i metafizyczny są głównymi ścieżkami praktyki interpretacji jego twórczości - wskazał gość PR24.

Badacz literatury podkreślił, że twórczość Zbigniewa Herberta wciąż cieszy się popularnością. - Jego książki nadal rozchodzą się stosunkowo dobrze. Znajdują swoich czytelników. To wynika z pewnej legendy poety. Ma ona po części swoje źródła w świadectwie Leopolda Tyrmanda, który wspomniał Herberta z lat 50. XX wieku, jako niezłomnego, który woli pisać do szuflady niż iść na pewne układy z totalitarną władzą - mówił naukowiec.

Sejm RP ogłosił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta, jednego z najświetniejszych poetów polskich drugiej połowy XX wieku. Poeta zmarł w 1998 roku.

Więcej w zapisie audycji.

REKLAMA

Rozmawiał Jakub Moroz.

PR24ras

____________________ 

Data emisji: 17.12.2018

Godzina emisji: 23:37

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej