Ekstraklasa: PZPN stracił cierpliwość. Licencja Wisły Kraków zawieszona

Komisja do spraw Licencji Klubowych Polskiego Związku Piłki Nożnej zadecydowała o zawieszeniu przyznanej Wiśle Kraków licencji na występy w Ekstraklasie. Komisja w specjalnym oświadczeniu tłumaczyła tę decyzję naruszeniem kryteriów P.02 i L.04 oraz punktów 4.2.2; 4.1.2.6 Podręcznika Licencyjnego.

2019-01-03, 21:09

Ekstraklasa: PZPN stracił cierpliwość. Licencja Wisły Kraków zawieszona
Oprawa kibiców Wisły Kraków . Foto: PAP/Stanisław Rozpędzik

W oświadczeniu zaznaczono, że decyzja ma związek z niejasną sytuacją prawną klubu. 2 stycznia Towarzystwo Sportowe Wisła poinformowało o unieważnieniu umowy sprzedaży klubu, gdyż inwestorzy: Vanna Ly i Mats Hartling nie dokonali w wymaganym terminie wpłaty 12,2 mln złotych, które miały być przeznaczone na spłacenie najpilniejszych wierzytelności "Białej Gwiazdy". W związku z tym TS poinformowało, że ponownie przejęło 100 procent akcji klubu. Prezesem miał zostać Tadeusz Czerwiński, ale w ostatniej chwili zrezygnował z objęcia stanowiska. 

Zdaniem Komisji, nikt z otoczenia Wisły nie poinformował tego organu o zmianach właścicielskich w klubie. Jej przewodniczący Krzysztof A. Rozen zaznaczył, że komisja czeka teraz na formalne wyjaśnienia klubu na temat zaistniałej sytuacji. 

Pełna treść oświadczenia:

Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN postanowiła zawiesić Wiśle Kraków SA licencję ze względu na niejasną sytuację prawną Klubu oraz w związku z licznymi naruszeniami postanowień Podręcznika Licencyjnego.

W pierwszej kolejności wskazać należy, że z Klubu wychodzą sprzeczne i niepokojące informacje. W dniu 22 grudnia 2018 roku Klub na swojej stronie internetowej poinformował, że Towarzystwo Sportowe „Wisła” Kraków nie jest już właścicielem piłkarskiej spółki Wisła Kraków SA, jak również, że Zarząd oraz Rada Nadzorcza Klubu złożyły rezygnację. Następnie 2 stycznia 2019 roku Klub poinformował, że unieważniono umowę przejęcia Wisły Kraków SA przez Panów Vanna Ly i Matsa Hartlinga. Z kolei Pan Vanna Ly stoi na stanowisku, że skutecznie nabył akcje Klubu Wisła Kraków SA. W tym miejscu wskazać należy, że o żadnych z powyższych zdarzeń nie została poinformowana Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN, zgodnie z obowiązkiem informacyjnym wynikającym z kryterium F.07 oraz z pkt. 4.1.2.7 w przypadku zbycia akcji Wnioskodawcy lub Licencjobiorcy przez ich dotychczasowych akcjonariuszy, co bezsprzecznie stanowi ich naruszenie.

– Komisja podjęła decyzję o zawieszeniu licencji ze względu na brak kontaktu ze strony poprzednich bądź nowych właścicieli Wisły Kraków. Tak naprawdę wszystkie informacje dotyczące klubu czerpiemy tylko z doniesień prasowych, nie mieliśmy bezpośredniego kontaktu z władzami klubu. Nie wiemy, kto jest teraz oficjalnie właścicielem Wisły, kto zasiada na stanowisku prezesa i kto zarządza klubem. Rozumiemy, że wydarzyły się rzeczy formalne, o których my nie zostaliśmy formalnie poinformowani. Nie wiemy tak naprawdę, kto jest licencjobiorcą. To naruszenie zasad zawartych w Podręczniku Licencyjnym, stąd nasza stanowcza reakcja. W trybie natychmiastowym zawieszamy Wiśle Kraków licencję na grę w Ekstraklasie. Czekamy na formalne wyjaśnienia oraz informacje  z klubu. Kolejny raz zaprosimy również uprawomocnionych przedstawicieli Wisły na najbliższe posiedzenie plenarne Komisji, aby przedstawili nam obecną sytuację właścicielską i finansową oraz plan działania na najbliższą przyszłość – powiedział nam Krzysztof A. Rozen, Przewodniczący Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN.

REKLAMA

pm, pzpn.pl 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej