Historia na dziś: dwa oblicza Polskiej Partii Robotniczej
5 stycznia 1942 roku w okupowanej przez Niemców Warszawie została utworzona Polska Partia Robotnicza. Miała jej przyświecac idea odbudowania wolnej Polski. - Taki był zamysł Stalina, aby zakamuflować komunizm pod pozorem budowania wspólnego frontu antyniemieckiego - mówił w Polskim Radiu 24 dr Patryk Pleskot z IPN.
2019-01-07, 21:00
Posłuchaj
Jednym z głównych celów PPR była początkowo próba wywołania ogólnonarodowego powstania, które pozwoliłoby związać część sił niemieckich na ziemiach polskich i przerwać linie zaopatrzeniowe na wschód.
- Ta partia miała dwie twarze, o czym w swoich wspomnieniach pisał po latach Władysław Gomułka. Polską Partię Robotniczą stanowili w większości etniczni Polacy, jednak reprezentowali oni rację stanu państwa sowieckiego. Byli oni po prostu sowiecką ekspozyturą w Polsce. Ci komuniści, którzy do tej pory chcieli internacjonalnej rewolucji, nagle przyjęli język typowy raczej dla nacjonalistów. Jak widać ta ideologia była bardzo giętka i potrafiła wedle potrzeby się zmieniać - mówił Patryk Pleskot.
Trzon partii stanowili byli członkowie Komunistycznej Partii Polski, która została rozwiązana w sierpniu 1938 roku. - Większość przywódców KPP została wymordowana przez NKWD w ramach stalinowskich czystek. Ci, którzy przetrwali i trafili do więzienia utworzyli komuny, co pokazuje iż nie byli oni zbyt bardzo represjonowani. Drugą dużą grupą tworzącą PPR byli tzw. Dąbrowszczacy, czyli weterani wojny domowej w Hiszpanii.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Historię na dziś prowadził Tadeusz Płużański.
PR24
____________________
Data emisji: 07.01.19
REKLAMA
Godzina emisji: 20:35
REKLAMA