"Pieniądz nie śpi": opłata peronowa będzie uzależniona od kategorii dworca

Od 1 lutego zarządca infrastruktury kolejowej, PKP PLK wprowadza tzw. opłatę peronową. Za zatrzymanie się pociągu na wybranych stacjach stawka będzie wynosić od 0,88 zł do 5,69 zł i będzie ustalana w zależności od kategorii dworca.

2019-01-17, 10:00

"Pieniądz nie śpi": opłata peronowa będzie uzależniona od kategorii dworca
zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay

Posłuchaj

O opłacie peronowej i Krajowym Programie Kolejowym - mówił w radiowej Jedynce Mirosław Siemieniec z PKP PLK w rozmowie z Sylwią Zadrożną/ Naczelna Redakcja Gospodarcza
+
Dodaj do playlisty

Najniższa opłata obejmuje m.in. Szczecin Zdunowo i Chorzów Miasto. Najwyższa Bydgoszcz, Częstochowa, Gliwice, Łódź Kaliska, Kraków, Katowice, Olsztyn i Toruń. 

- Zmiany w regulaminie, które wprowadziły Polskie Linie Kolejowe dotyczą wprowadzenia opłaty za udostępnianie powierzchni przeznaczonej do odprawy podróżnych na stacjach pasażerskich które są w zarządzanie PKP PLK , czyli jest to opłata za zatrzymanie pociągu przy peronie. Opłata nie będzie zyskiem przedsiębiorstwa a jedynie pokryje koszty, które przeznacza spółka na utrzymanie peronów - mówił w radiowej Jedynce Mirosław Siemieniec z PKP PLK.  

Kilkanaście stacji będzie mogło korzystać z najniższej opłaty a kilkanaście z najwyższej. - Perony mają różny standard i w zależności od tego naliczane są stawki - wyjaśnił. 

Dodał, że są też opłaty za poszczególne elementy, ale chodzi o precyzyjne policzenie za co i jakie opłaty ponosi przewoźnik dalekobieżny, który zatrzymuje się tylko na kilku stacjach a jakie przewoźnik aglomeracyjny, który zatrzymuje się na wszystkich stacjach.  

REKLAMA

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Sylwia Zadrożna, kw 


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej