Na początku roku pogorszenie koniunktury bankowej
Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w styczniu tego roku w stosunku do grudniowego pomiaru o 2,2 pkt., do 24,3 pkt. - poinformowały Związek Banków Polskich oraz Kantar TNS.
2019-01-29, 11:02
Wskaźnik ocen wyniósł w styczniu 21,1 pkt., czyli w porównaniu do grudniowego odczytu spadł o 6 pkt., wskaźnik prognoz był natomiast wyższy o 1,7 pkt. i wyniósł 27,5 pkt.
Kredyty dla gospodarstw
Wskaźnik prognoz w przypadku kredytów dla gospodarstw domowych wyniósł w styczniu 45 pkt., czyli wzrósł w porównaniu z poprzednim miesiącem o 13 pkt., a wskaźnik oceny dla tego segmentu wyniósł 20 pkt., czyli wzrósł o 1 pkt.
Wskaźnik prognoz dla kredytów podmiotów gospodarczych w styczniu wyniósł 21 pkt., czyli był wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca o 7 pkt. Wskaźnik ocen zanotował 7 pkt. i w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrósł o 2 pkt.
Sześciomiesięczna prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wyniosła 15 pkt., czyli wzrosła o 18 pkt. mdm. Prognoza dla przedsiębiorstw wyniosła 7 pkt., czyli w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 10 pkt.
Pozytywne prognozy na obecny rok
Marcin Idzik z Kantar TNS poinformował, że bankowcy formułują pozytywne prognozy na 2019 rok - ponad połowa środowiska patrzy na 2019 z nadzieją i optymizmem, a jedna trzecia uważa, że będzie to rok lepszy niż miniony 2018.
- Głównym źródłem wzrostu przychodów banków będzie w opinii badanych wzrost sprzedaży nowych produktów obecnym klientom. Za zyski banków będzie głównie odpowiadała redukcja kosztów. Oczekiwany jest znaczący wzrost liczby klientów korzystających z bankowości elektronicznej oraz wzrost aktywności na rynku bankowym osób prowadzących działalność gospodarczą. Oczekuje się dalszej redukcji liczby placówek bankowych, redukcji zatrudnienia oraz wzrostu przychodów banków - poinformował Idzik.
PAP, ak, NRG
REKLAMA