Eksperci: ciągle sporo do zrobienia ws. kobiet na rynku pracy
Kobiety na stanowiskach kierowniczych najczęściej pracują w sprzedaży, działach HR i marketingu. Na takich stanowiskach mogą liczyć na pensję w wysokości 7-10 tysięcy złotych brutto. Wciąż jednak mężczyzn w kierownictwach firm jest dużo więcej. O tym, jak wygląda sytuacja kobiet na rynku pracy w naszym kraju, rozmawiali eksperci, goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
2019-03-08, 10:53
Posłuchaj
Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej mówiła, że jeśli chodzi o statystyki, to Polki na rynku pracy radzą sobie całkiem nieźle, a wskaźniki np. zatrudnienia na wyższych stanowiskach niewiele odbiegają od średniej unijnej, podobnie jak ich zarobki w porównaniu do mężczyzn. Przyznała przy tym, że w Polsce nadal istnieje problem "szklanego sufitu", choć są też czynniki osobowościowe, kulturowe, które mogą hamować awans kobiet.
- Na rynku pracy jest wiele kobiet. Awans mają zapewniony, ale muszą go same chcieć - i tu mamy pewne ograniczenia, które wynikają też z roli kobiet w domu, w kwestii opieki nad dziećmi - dodała ekspertka.
Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP mówił, że jeśli np. chodzi o mniejszą liczbę kobiet na stanowiskach menedżerskich, to to powoli się zmienia na ich korzyść, zwłaszcza że badania pokazują, że mogą one w niektórych sytuacjach lepiej sprawdzać się niż mężczyźni. Zwrócił przy tym uwagę, że np. macierzyństwo "wypycha kobiety z systemu" na kilka lat i hamuje ich awans zawodowy, zwłaszcza jeżeli chodzi o wyższe stanowiska w firmie.
Kamil Maliszewski z mBanku mówi, że właśnie wypychanie kobiet z rynku pracy z powodu macierzyństwa jest poważnym problemem, który wynika m.in. z konstrukcji systemu w Polsce. I tu - jego zdaniem - władze mają sporo do zrobienia, a takie programy jak Rodzina 500 Plus są słuszne, ale niewystarczające.
REKLAMA
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, md
REKLAMA