Debata Dnia. 20. rocznica przystąpienia Polski do NATO. Komentarze

Polska jest członkiem NATO już od 20 lat. Jaki jest wkład naszego kraju w Sojusz? Co sprawia, że jesteśmy uważani ze lojalnego i potrzebnego partnera? Na te pytania na antenie Polskiego Radia 24 próbowali odpowiedzieć: Grzegorz Gruchalski (Warszawskie Forum Samorządowe), Andrzej Potocki (Sieci) i Miłosz Lodowski.

2019-03-12, 19:40

Debata Dnia. 20. rocznica przystąpienia Polski do NATO. Komentarze

Posłuchaj

12.03.19 Debata Dnia. Publicyści o 20. rocznicy przystąpienia Polski do NATO
+
Dodaj do playlisty

12 marca 1999 roku, w amerykańskiej miejscowości Independence Polska, Czechy i Węgry zostały oficjalnie przyjęte do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego. Starania o dołączenie do najpotężniejszego w historii paktu obronnego trwały od 1991 roku. "20 lat temu wejście Polski w struktury NATO zapewniło nam nie tylko bezpieczeństwo militarne, ale było także jednym z elementów ostatecznego odcinania postkomunistycznej pępowiny i wprowadzania Polski do grona państw ścisłego sojuszu, który strzeże światowego pokoju" - napisał szef polskiego rządu na Twitterze.

Powiązany Artykuł

PAP Mateusz Morawiecki 2 1200.jpg
Mateusz Morawiecki: wejście Polski do NATO odcięło postkomunistyczną pępowinę

Andrzej Potocki zauważył, że przystąpienie Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego miało strategiczny charakter. - Od 1945 roku do momentu przystąpienia do NATO byliśmy pod rosyjskim butem w strefie ich wpływów. Byliśmy państwem satelickim - przypomniał publicysta. Gość programu stwierdził również, że "agresywna polityka Rosji nadal jest dla nas zagrożeniem". - Znowu mamy przed oczyma wizję wschodniej dominacji - dodał.

- Wstąpienie Polski do NATO było ważnym i symbolicznym oderwaniem się od Rosji. Będąc już jednak w sojuszu wywiązywaliśmy się ze swoich zobowiązań. Dalej bierzemy czynny udział w rozwijaniu strategicznej współpracy - powiedział Grzegorz Gruchalski. Ekspert dodał, że Rosja w dalszym ciągu prowadzi agresywną politykę m.in. w przestrzeni wojny hybrydowej i informacyjnej. - To było dobre 20 lat Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim. W świetle zagrożeń współpraca ta jest zbawienna dla naszego bezpieczeństwa - komentował.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Andrzej Duda 1200.jpg
Prezydent Andrzej Duda: NATO musi reagować na rosyjskie prowokacje

Miłosz Lodowski zwrócił uwagę na współczesne zagrożenia, które - według niego - przybierają na sile. - Wojna informacyjna jest w toku, a okno geopolityczne się praktycznie skończyło. Wygląda na to, że będą bardzo duże ruchy tektoniczne w świecie. Bliski Wschód jest nieustannym źródłem niepokoju, a w Ameryce Płd. umierają z głodu ludzie na ulicach - podkreślił publicysta.

Portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny "20 lat Polski w NATO". Są tam informacje o działaniach, które Polska podjęła w ramach uczestnictwa w Sojuszu Północnoatlantyckim, a także infografiki, materiały wideo, nagrania z archiwum Polskiego Radia i zdjęcia.

Powiązany Artykuł

Wojciech Skurkiewicz 1200.jpg
Wojciech Skurkiewicz: przystąpienie Polski do NATO skończyło z porządkiem jałtańskim w Europie

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

REKLAMA

Audycję prowadził Adrian Stankowski.

Polskie Radio 24/jp

------------------------

Data emisji: 12.03.2019

REKLAMA

Godzina emisji: 18.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej