"Debata dnia". "Uderzenie w piractwo" czy "jeden wielki skandal"? Opinie o ACTA2

PE poparł dyrektywę o prawach autorskich, która w założeniu ma nałożyć na strony internetowe obowiązek przeciwdziałania piractwu internetowemu. Zdaniem Mateusza Baczyńskiego (Onet.pl) "wokół tej ustawy narosło wiele mitów", Adam Borowski ("Gazeta Polska Codziennie") uważa, że jest to "narzędzie dla polityków, by kontrolować niewygodne treści na portalach".

2019-03-27, 19:14

"Debata dnia". "Uderzenie w piractwo" czy "jeden wielki skandal"? Opinie o ACTA2
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Posłuchaj

27.03.2019 Debata Dnia. Publicyści o "ACTA2" i strajku nauczycieli
+
Dodaj do playlisty

Parlament Europejski przegłosował dyrektywę cyfrową, nazywaną przez jej przeciwników ACTA2. Od miesięcy dzieli ona mieszkańców europejskich miast - popierali ją artyści i wydawcy, sprzeciwiała się jej część internautów, uważając ją za próbę cenzurowania sieci. Głosowanie podzieliło również wielu polskich komentatorów.

Mateusz Baczyński powiedział, że "nie wie, na czym ta cenzura miałaby polegać". Jego zdaniem "ta ustawa ma uderzyć tak naprawdę w szeroko pojęte piractwo". - Mam tu na myśli te wszystkie portale, które na przykład w całości kopiują teksty poszczególnych gazet lub innych mediów - podkreślił. - Przez ostatnie lata internet to był taki "Dziki Zachód", jeśli chodzi o kwestie związane w szczególności z prawem autorskim. Wszyscy przywykliśmy, że pewne rzeczy nam się należą i to jest nasze uprawnienie, że możemy ściągać muzykę z internetu, nie kupując płyt, ściągać filmy, oglądać na nielegalnych serwisach streamingowych i tak dalej - ocenił publicysta portalu Onet.pl.

Z kolei Adam Borowski uważa, że "ta regulacja to jeden wielki skandal". - To próba nałożenia kagańca i cenzury - ocenił. Zdaniem dziennikarza "Gazety Polskiej Codziennie" dyrektywa "to narzędzie dla polityków, by jak najdokładniej kontrolować niewygodne treści na portalach". - Niemcy, Francuzi to liberalna opcja, która nie kontroluje jeszcze internetu. Zrobią wszystko, by go kontrolować - ocenił. Jego zdaniem "internet powinien pozostać absolutnie niekontrolowany". W opinii publicysty założenia dyrektywy "będą się wybiórczo realizować". - Przesiewać przez internet będą mogli tylko giganci - zaznaczył.

Więcej tematów w całej audycji, w której goście rozmawiali również o strajku nauczycieli.

REKLAMA

Debatę prowadziła Joanna Miziołek.

Polskie Radio 24/msze

--------------------------

Data emisji: 27.03.2019

REKLAMA

Godzina emisji: 18.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej