Dr Ryszard Żółtaniecki: brexit realizują ci, którzy go nie chcieli
- Pani premier, podobnie jak jej poprzednik, inicjator referendum, byli przeciwnikami wyjścia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty. Realizują brexit ci, którzy go nie chcą. To jest wewnętrzna, ideologiczna sprzeczność – mówił w Polskim Radiu 24 dr Ryszard Żółtaniecki, ekspert ds. międzynarodowych z Collegium Civitas.
2019-03-28, 14:18
Posłuchaj
Brytyjska Izba Gmin odrzuciła osiem propozycji w orientacyjnym głosowaniu nad alternatywnymi scenariuszami ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Żadna z propozycji nie uzyskała większości głosów.
Dr Ryszard Żółtaniecki zwrócił uwagę, że w procesie wychodzenia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty popełniono wiele błędów. - Trzeba cofnąć się do źródeł. To, że David Cameron ogłosił referendum, nie było źródłem nieszczęścia, ale było nim to, że jego wynik został potraktowany obligatoryjnie. To jest wbrew logice polityki brytyjskiej. W tamtejszej tradycji naród nie jest suwerenem, jest nim parlament. Referendum jest zatem istotne, ale powinno być tylko wskazówką, natomiast decydować powinien polityk posługując się zdrowym rozsądkiem, umiarkowaniem i unikaniem rewolucyjnych zmian – zwrócił uwagę gość audycji.
Ekspert odniósł się także do zapowiedzi złożenia urzędu przez Theresę May. - Posunięcie premier jest ryzykowne. Nie wiadomo, czy to, co rzuciła na stół, czyli własną dymisję, będzie wystarczającym argumentem za przyjęciem umowy z Unią. Wydaje się, że po wczorajszym głosowaniu, w którym wszystkie osiem scenariuszy zostało odrzuconych przez Izbę Gmin, sytuacja nieco się uprościła. Jednak niezależnie od tego, co się zdarzy, Theresa May zapłaci głową - stwierdził dr Żółtaniecki.
Gość dodał, że nie należy demonizować brexitu. - Wielka Brytania nie zniknie z Europy. Zjednoczone Królestwo jest integralnym elementem naszego świata. To się wszystko poukłada na nowo – stwierdził dr Ryszard Żółtaniecki.
REKLAMA
Posłowie brytyjskiego parlamentu głosowali nad ośmioma propozycjami: doprowadzeniem do bezumownego brexitu w terminie 12 kwietnia; członkostwem we wspólnym rynku i unii celnej UE lub jedynie we wspólnym rynku bez unii celnej UE; pozostaniem jedynie w unii celnej UE; przyjęciem alternatywnego planu opozycyjnej Partii Pracy; całkowitym wycofaniem się z procesu wyjścia z UE, jeśli do dnia poprzedzającego termin brexitu nie zostanie przegłosowany alternatywny plan; organizacją referendum ratyfikacyjnego dla ostatecznej decyzji ws. brexitu (niezależnie od tego, jaka to będzie decyzja) oraz próbą wynegocjowania okresu przejściowego nawet w razie odrzucenia umowy wyjścia z UE.
Ponadto do tematu brexitu i sytuacji Wielkiej Brytanii odniósł się również Zygmunt Janiec z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Więcej w zapisie audycji
Z gośćmi rozmawiali Ryszard Gromadzki i Antoni Trzmiel.
REKLAMA
PR24/ka
____________________
Data emisji: 28.03.2019
Godzina emisji: 10:33
REKLAMA