Dr Sławomir Frątczak: sprawa Katynia wpływa na polsko-rosyjskie relacje

- Rosja ma od wielu dziesiątków lat znakomicie rozbudowaną politykę historyczną. Anty-Katyń, zakłamywanie sprawom oczywistym, udowodnionym historycznie jest jej elementem. Niestety, w polskiej polityce, którą staramy się od lat zbudować, sprawę Katynia nie do końca wykorzystujemy – mówił w Polskim Radiu 24 dr Sławomir Frątczak, dyrektor Muzeum Katyńskiego.

2019-04-05, 23:55

Dr Sławomir Frątczak: sprawa Katynia wpływa na polsko-rosyjskie relacje

Posłuchaj

05.04.19 Nos Kleopatry. Dr Sławomir Frątczak, dyrektor Muzeum Katyńskiego.
+
Dodaj do playlisty

dr Sławomir Frątczak  przypominał nadzieje, które związane były z przemianami politycznymi w 1990 r. - Liczyliśmy na to, że będzie to miało wpływ również na kwestię niewątpliwie trudnych i skomplikowanych spraw polsko-rosyjskich. Niestety tak się nie stało. Michaił Gorbaczow przyznał w pewnym momencie, że zbrodni nie dokonali nie Niemcy, co przez lata udowadniano światu. Wydawało się że odkrywanie prawdy o zbrodni katyńskiej będzie lawinowe. Latem 1990 r. zaczęły prace komisje potwierdzające miejsca pochówku. Jednak śledztwo rosyjskie prowadzone w latach  1999-2004, zostało niestety zakończone impasem, Polsce nie przekazano wszystkich jego akt. – przypominał dyrektor muzeum.

Dyrektor muzeum zwracał uwagę, że sprawę katyńską należy widzieć w szerszym kontekście, rosyjskiej polityki historycznej – w Rosji są nadal ludzie, którzy twierdzą, że zbrodni dokonali Niemcy, dopuszczono do rzeczy skandalicznej, do szukania odpowiedzi na wydarzenia w Katyniu np. w sposobie traktowania jeńców rosyjskich w Polsce po wojnie 1920 r. To jest rozmywanie odpowiedzialności. Wydarzenie katyńskie z jednej strony są w Rosji znane, z drugiej, zaprzeczane – podkreślał dr Sławomir Frątczak.

5 kwietnia 1940 roku rozpoczęła się likwidacja obozu jenieckiego w Starobielsku na Ukrainie. NKWD wymordowało z motywów politycznych blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego - wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary dokonanej zbrodni były pogrzebane w zbiorowych mogiłach Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku.

REKLAMA

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

Więcej w zapisie audycji

Rozmawiała Agnieszka Kamińska.

PR24/ka

REKLAMA

____________________ 

Data emisji: 05.04.2019

Godzina emisji: 22:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej