Historia na dziś. Henryk Dobrzański ps. "Hubal"

2019-04-29, 21:50

Historia na dziś. Henryk Dobrzański ps. "Hubal"
Henryk Dobrzański "Hubal". Foto: Wikimedia/domena publiczna

Oddział Henryka Dobrzańskiego był jedyną jednostką wojsk II Rzeczpospolitej, która nigdy się nie poddała. Kim był jego niezłomny, charyzmatyczny dowódca? Losom Hubala przyjrzeliśmy się w audycji "Historia na dziś". Gościem audycji był dr Patryk Pleskot (IPN).

Posłuchaj

29.04.2919 Historia na dziś. Gość: dr Patryk Pleskot (IPN)
+
Dodaj do playlisty

- Był żołnierzem kłopotliwym, z którym dowódcy nie mieli łatwo. Był człowiekiem bardzo uzdolniony, potrafił walczyć z Niemcami - powiedział w PR24 dr Patryk Pleskot. - Miał pochodzenie szlacheckie, z arystokratycznymi związkami - powiedział historyk. 

W audycji przypomniano pochodzenie i wojenne losy Henryka Dobrzańskiego. Nie zabrakło także opowieści o talencie sportowym i trudnym charakterze bohatera audycji.

We wrześniu 1939 roku "Hubal" brał udział w obronie Grodna przed Armią Czerwoną. Po kapitulacji innych oddziałów, pułk, w którym służył, zdołał przerwać linię wroga. Mimo decyzji przełożonego o rozwiązaniu oddziału, major Henryk Dobrzański postanowił kontynuować marsz ku stolicy i dalszą walkę.

23 września 1939 Henryk Dobrzański utworzył w Górach Świętokrzyskich pierwszy oddział partyzancki pod nazwą Oddział Wydzielony Wojska Polskiego. Była to jedyna jednostka wojsk II Rzeczpospolitej, która nigdy się nie poddała.

Hubalczycy odnieśli pierwsze zwycięstwo w potyczce z Niemcami pod Cisownikiem. Henryk Dobrzański nie podporządkował się rozkazom kierownictwa Związku Walki Zbrojnej i Delegatury Rządu na Kraj o rozwiązaniu oddziałów. W marcu 1940 roku odniósł zwycięstwo w potyczce pod Huciskiem, w której został zniszczony niemal całkowicie batalion piechoty Wehrmachtu. Podobny los spotkał kilka dni później kolejny oddział niemiecki pod Szałasami.

30 kwietnia 1940 w okolicach Anielina pod Opocznem oddział Hubala został otoczony przez 7 tys. żołnierzy niemieckich. W walce, podczas której Niemcy użyli czołgów, oddział partyzancki uległ rozproszeniu, a major Hubal poległ na polu walki. Jego ciało zostało najprawdopodobniej przewiezione przez Niemców do Tomaszowa Mazowieckiego i tam spalone. Oddział Hubala uległ samorozwiązaniu 25 czerwca 1940 roku. Mimo wielu prób do dziś nie odnaleziono miejsca spoczynku legendarnego Hubala.

W 1966 roku major Henryk Dobrzański został pośmiertnie odznaczony Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari i awansowany do stopnia pułkownika. 

Henryk Dobrzański był w młodości członkiem Drużyn Strzeleckich; później służył w Legionach Polskich. W dwudziestoleciu międzywojennym uczestniczył w walkach z Ukraińcami oraz w wojnie polsko-bolszewickiej. Został za to odznaczony Krzyżem Walecznych i Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Należał także do reprezentacji polskiej w jeździectwie.

Audycję "Historia na dziś" prowadził Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/tb/IAR

---------------------------------

Data emisji: 29.04.2019

Godzina emisji: 20.35

Polecane

Wróć do strony głównej