Warszawa: marsz pamięci w 71. rocznicę śmierci Witolda Pileckiego

W Warszawie zakończył się marsz w hołdzie rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Jego uczestnicy przemaszerowali ulicami stolicy do dawnego więzienia na Rakowieckiej, w którym 25 maja 1948 roku komunistyczni zbrodniarze strzałem w tył głowy zamordowali Witold Pileckiego.

2019-05-25, 17:04

Warszawa: marsz pamięci w 71. rocznicę śmierci Witolda Pileckiego

Posłuchaj

Warszawski Marsz Pileckiego w mikrofonie Informacyjnej Agencji Radiowej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Rotmistrz Witold Pilecki swoim życiem pokazał, w jaki sposób można prawdziwie służyć Polsce. W sytuacji wymagającej odwagi i determinacji zachował się jak trzeba. Dzisiaj chcemy upamiętniać jego heroiczną postawę na rozmaite sposoby. Jednym z nich jest Marsz - podkreślają organizatorzy z Fundacji Służba Niepodległej.

Powiązany Artykuł

pilecki_1200.jpg
71. rocznica śmierci Witolda Pileckiego. Historycy: był jednym z największych polskich bohaterów

Marsz ku czci pamięci Witolda Pileckiego

Warszawski Marsz Pileckiego wyruszył o 15.30 spod pomnika Mikołaja Kopernika. Około godz. 17.30 uczestnicy dotarli do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej. Jak podają organizatorzy, uczestników marszu przywitała córka Witolda Pileckiego, Zofia Pilecka-Optułowicz. Tam odbyła się oficjalna część uroczystości, której organizatorem było Muzeum.

O godzinie 18 rozpoczęła się msza święta, a potem odbędzie się pokaz odnowionej cyfrowo wersji pierwszego filmu dokumentalnego o Witoldzie Pileckim "Witold" z 1990 r. w reż. Tadeusza Pawlickiego.

Na godzinę 20 zaplanowano koncert "W hołdzie Rotmistrzowi" Tadeusza Polkowskiego ps. Tadek i kwintetu fortepianowego, który poprzedzi występ raperów Myczkinsa i Karata.

Powiązany Artykuł

witold pilecki ława oskarżonych12.jpg
Historyk IPN: Witold Pilecki był człowiekiem wierzącym i tolerancyjnym

"Jego życie było świadectwem służby i odwagi"

- Rtm. Witold Pilecki to nieprzeciętna postać w polskiej historii. Jego całe życie było świadectwem służby i odwagi, która wynikała z miłości do Polski. Choć ciągle czekamy na jego szczątki, to wiemy, że Pan Rotmistrz jest obecny w naszym życiu i stanowi inspirację dla wielu działań. Zapraszam serdecznie w sobotę 25 maja do Muzeum, na obchody 71. rocznicy jego śmierci, na Rakowiecką, gdzie nastąpił ostatni etap jego ziemskiego życia – po tym wszystkim, co zrobił dla Polski był tam więziony, brutalnie przesłuchiwany i zamordowany strzałem w tył głowy przez więziennego kata Piotra Śmietańskiego - mówi dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu. Był bohaterem wojny z bolszewikami i uczestnikiem kampanii 1939 r. W okupowanej stolicy współtworzył Tajną Armię Polską. 19 września 1940 r. wszedł w "kocioł" podczas łapanki i trafił do niemieckiego obozu Auschwitz, skąd uciekł pod koniec kwietnia 1943 r. Służył w AK i brał udział w Powstaniu Warszawskim. W latach 1944-45 był w niewoli niemieckiej w oflagu w Murnau. Po wyzwoleniu obozu dołączył do II Korpusu Polskiego we Włoszech. W październiku 1945 r. wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Pilecki_663_364.jpg
Rotmistrz Witold Pilecki - ucieczka z Auschwitz

Aresztowanie przez UB i śmierć

W maju 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy UB i oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz polskiego rządu na emigracji, w śledztwie był torturowany. 15 marca 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu przy ul. Rakowieckiej. Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie jego ciało wrzucono do dołów śmierci wraz z innymi ofiarami komunizmu na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

Do 1989 r. wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały w PRL cenzurze. Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego. W 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.

Patronat honorowy nad marszem objął minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Patronem medialnym Warszawskiego Marszu Pileckiego jest Polska Agencja Prasowa. 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej