Polska chemia - wielka polska branża z wielkimi wyzwaniami

Branża chemiczna odgrywa kluczową rolę dla gospodarki Polski, a jej dalszy rozwój zależy od innowacyjności – napisali m.in. w listach do uczestników zainagurowanego w środę w Płocku (Mazowieckie) 6. Kongresu Polska Chemia prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

2019-06-05, 15:22

Polska chemia - wielka polska  branża z wielkimi wyzwaniami
Doradca Prezydenta RP Rafał Kos na 6. Kongresie Polska Chemia.Foto: Kongres Polska Chemia

O priorytetach i przyszłości krajowego sektora chemicznego w ciągu dwóch dni rozmawiać będzie ponad 600. uczestników wydarzenia, w tym szefowie największych rodzimych spółek chemicznych, a także eksperci i naukowcy.

Prezydent Duda podkreślił w liście o znaczeniu wyzwań stojących przed branżą chemiczną: ochrona środowiska, bezpieczeństwo produktów oraz nowe technologie

Jak podkreślił w swym liście prezydent Duda, Kongres Polska Chemia „to bardzo ważna i potrzebna inicjatywa, która dotyczy dziedziny mającej wpływ na wszystkie aspekty naszego życia i kluczowej dla polskiej gospodarki”. Ocenił zarazem, że największe wyzwania, jakie stoją przed krajowym sektorem chemicznym, to „szybko postępujące zmiany cywilizacyjne, wpływ na środowisko naturalne, bezpieczeństwo produktów oraz procesów technologicznych”.

Wyzwaniem są też nowe opakowania oraz paliwa  

Prezydent Duda w liście, który odczytał jego doradca dr Rafał Kos zwrócił uwagę, iż świat poszukuje dziś nowatorskich rozwiązań w dziedzinie opakowań i produkcji tworzyw sztucznych, a także nowych surowców i paliw oraz sposobów ekologicznego wykorzystywania paliw tradycyjnych. Zaznaczył przy tym, iż „sukces w wyścigu cywilizacyjnym odniosą te kraje i te firmy, które najszybciej opracują i wdrożą technologie przyszłości, technologie bezpieczne dla człowieka i przyjazne dla środowiska”. Dodał, że „Polska bierze aktywny udział w tym procesie”.

„Aby jednak polskie firmy mogły osiągać znaczące, międzynarodowe sukcesy konieczna jest odpowiedzialna polityka, która wspiera innowacyjność, sprzyja inwestowaniu i ułatwia współpracę nauki z biznesem. Jestem głęboko przekonany, że taką właśnie politykę dziś Polska prowadzi” – napisał prezydent Duda.

Przypomniał, że „w ostatnich latach weszło w życie wiele ułatwień i regulacji, których celem jest rozwój nowoczesnego przemysłu i stymulowanie działalności naukowej, zwłaszcza w obszarach, które są z przemysłem ściśle związane”, a także, że „powstały też instytucje i mechanizmy, promujące polskie firmy za granicą”.

„Ze swej strony pragnę państwa zapewnić o moim żywym zainteresowaniu rozwojem polskiej branży chemicznej i jej promocją na światowych rynkach” – podkreślił prezydent Duda w liście do uczestników 6. Kongresu Polska Chemia.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślał w liście do uczestników Kongresu znaczenie  przemysłu chemicznego w rozwoju nowoczesnej gospodarki

W osobnym liście do biorących udział w tym wydarzeniu premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, iż „przemysł chemiczny odgrywa kluczową rolę w budowaniu opartego na innowacyjnych rozwiązaniach potencjału przemysłowego Polski, nieustannie stymuluje rozwój, wdraża nowe cele, sięga po nowe rozwiązania”. Jak dodał, „świadectwem tego jest także Kongres Polska Chemia w Płocku, miejscu nierozerwalnie z tą branżą związanym”.

„Inwestycje w branży chemicznej stymulują wzrost popytu na towary i usługi z wielu branż. Są ogromnym bodźcem, nie tylko dla wzrostu gospodarczego, ale także dla poprawy stopnia innowacyjności oraz tworzenia wymagających, nowych kompetencji i miejsc pracy” – oświadczył premier Morawiecki w liście, który odczytał senator PiS Marek Martynowski.

Sektor chemiczny drugim pod względem wartości produkcji sektorem gospodarczym

Szef rządu podkreślił w nim, iż w Polsce „sektor chemiczny jest drugim pod względem wartości produkcji i trzecim pod kątem zatrudnienia”. „To ponad 10 tys. podmiotów o różnej wielkości i specjalizacji, od dużych zintegrowanych grup chemicznych po średnie i małe zakłady przetwórstwa chemicznego. Wszystkie one wnoszą wielką wartość dodaną do naszej gospodarki i mają wpływ na tworzenie lepszego jutra dla Polski” – zwrócił uwagę premier.

Zwracając się do uczestników kongresu szef rządu zaznaczył, że branża chemiczna ma charakter strategiczny dla krajowej gospodarki, a „jego dobro jest naszą wspólna troską”.

Sektor chemiczny w Polsce: 325 tys. miejsc pracy, sprzedaż wartości 260 mld zł

Jak podkreślił dr inż. Tomasz Zieliński, prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego (PIPC), która jest organizatorem 6. Kongresu Polska Chemia, krajowy sektor chemiczny to w tym roku 325 tys. miejsc pracy przy stanie na koniec 2018 r. 315 tys., a produkcja sprzedana za cztery miesiące to prawie 90 mld zł, gdy 2018 r. zamknął się kwotą blisko 260 mld zł. „Nakłady inwestycyjne to prawie – rok do roku, ten sam okres czterech miesięcy – to ok. 8 proc. wzrostu” – dodał.

Przemysł chemiczny przed dużymi zmianami

Zieliński zaznaczył, że według diagnozy PIPC, istnieje kilka trendów globalnych, które mogą wymusić zmiany w rodzimej branży chemicznej: ekologia, zmiany demograficzne i zachowania klientów, customizacja produktów, a także nowe modele biznesu, przemysł 4.0 i digitalizacja oraz wzrost innowacyjności. „Wszystko się zmienia. Nie trzeba tego tłumaczyć. Świat pędzi, wymusza permanentnie pewnego rodzaju dostosowanie” – dodał.



Odbywający się w płockiej Hali Orlen Arena 6. Kongres Polska Chemia potrwa do czwartku. W programie zaplanowanych tam debat i paneli dyskusyjnych znalazły się zagadnienia obejmujące m.in. inwestycje i regulacje środowiskowe, wsparcie konkurencyjności, surowce przyszłości oraz bezpieczeństwo.

PAP, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej