Kapłaństwo żonatych będzie możliwe? Synod "wytyczy szlaki rozwoju"

- W październiku w Rzymie odbędzie się Synod Amazoński, wydarzenie niezwykle ważne dla katolików na całym świecie - mówi w rozmowie z Polskim Radiem 24 ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof i etyk. - Wydaje się, że kwestia dopuszczenia żonatych mężczyzn do kapłaństwa w Amazonii, to kwestia przesądzona - dodaje. 

2019-07-31, 20:30

Kapłaństwo żonatych będzie możliwe? Synod "wytyczy szlaki rozwoju"
zdj. ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

- Ten synod wytyczy szlaki rozwoju Kościoła katolickiego na najbliższe dziesięciolecia, a może nawet stulecia, także, gdy chodzi o korektę niektórych prawd wiary i moralności, oraz zmiany doktrynalne. To, co będzie przedmiotem obrad synodu, będzie ważne dla katolików w Polsce - mówił ks. prof. Kobyliński. 

Powiązany Artykuł

misjonarz ksiądz shutterstock 1200x660.jpg
Żonaci księża? Watykan rozważy taką możliwość na "peryferiach Kościoła"

Dwa zasadnicze wyzwania synodu

Jak dodaje, Synod Amazoński poświęcony będzie dwóm zasadniczym kwestiom. - Pierwsze wyzwanie to kwestia ekologiczna, ochrona środowiska naturalnego, stosunek człowieka do przyrody - jaka  powinna być właściwa postawa człowieka współczesnego w kontekście klimatu i Amazonii - wyliczał ks. Kobyliński. -  Druga kwestia to ewentualne zmiany doktrynalne w Kościele Katolickim - jak głosić ewangelię w Amazonii, kim powinni być księża katoliccy w tamtym rejonie? - mówi.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Kapelani Powstania Warszawskiego, czyli bohaterowie w sutannach

Rozmówca Polskiego Radia 24 zwraca uwagę, że coraz częściej w kontekście Synodu Amazońskiego, do mediów przebija się kwestia dobrowolności celibatu księży katolickich. 

REKLAMA

- Coraz częściej Synod Amazoński będzie kojarzony z tą kwestią. Rzeczywiście, jest pytanie, co dalej z kapłaństwem i czy zachować bezżenność, co dalej z duchownymi homoseksualnymi. Tutaj głosy są bardzo podzielone. - Warto dodać, że w Kościele mamy pewną część duchownych, którzy mają żony, dzieci - wystarczy wskazać kościół grekokatolicki. Głową tego kościoła jest papież, biskup Rzymu - podkreśla duchowny. 

Amazonia laboratorium dobrowolnego celibatu?

- Jest w Kościele wielu kardynałów i intelektualistów, którzy postulują odejście od zasady obowiązkowego celibatu na rzecz dobrowolnego. Niewykluczone, że pewnym laboratorium będzie amazonia, a decycje pewnie będą podjęte w październiku - mówi rozmówca Polskiego Radia 24.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Kościoły chrześcijańskie w Niemczech tracą wiernych

Kapłan podkreśla, że wielkim problemem w Amazonii jest zbyt małe zagęszczenie parafii i trudności komunikacyjne, co powoduje, że niejednokrotnie księża odprawiają tam mszę świętą raz do roku. - Zwolennicy reformy mówią, że należy zagwarantować katolikom z Amazonii dostęp do sakramentów i mszy św, a żeby to było mozliwe, trzeba święcić więcej mężczyzn - mówi ks. prof. Kobyliński. 

REKLAMA

***

Audycja: "Terlikowski na froncie"

ProwadzącyTomasz Terlikowski

Gość: ks. prof. Andrzej Kobyliński (filozof, etyk, UKSW)

REKLAMA

Data emisji: 31.07.19

Godzina emisji: 20.06


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej