Kulisy Spraw: Warszawa. Stolica szpiegów

Gościem audycji był Andrzej Fedorowicz, specjalizujący się w historycznym dziennikarstwie śledczym. Niedawno ukazała się jego najnowsza książka "Warszawa. Stolica szpiegów", w której opowiada o tajnych operacjach, zamachach i prowokacjach w ramach walki wywiadów w sercu Polski.

2019-08-05, 20:00

Kulisy Spraw: Warszawa. Stolica szpiegów
"Warszawa. Stolica szpiegów" - nowa książka Andrzeja Fedorowicza. Foto: Wydawnictwo Fronda/ Zona Zero

Posłuchaj

05.08.19 "Kulisy Spraw". Andrzej Fedorowicz
+
Dodaj do playlisty

Opisane w najnowszej książce Andrzeja Fedorowicza "Warszawa stolica szpiegów. 150 lat tajnych operacji, walki wywiadów, prowokacji i zamachów w sercu Polski" zdarzenia decydowały o "być albo nie być" Polski, ale nie tylko. Historia udowodniła, że areną najważniejszych tajnych operacji w skali kontynentu, "stolicą szpiegów", była niemal zawsze Warszawa.


Powiązany Artykuł

Maciej Kawecki 1200.jpg
Poprzedni odcinek: dr Maciej Kawecki o aplikacjach mobilnych

Czas agentów - freelancerów. Muszkieterowie, Abwehra, biali Rosjanie i sowieccy agenci.

Andrzej Fedorowicz zwrócił uwagę na paradoks, że na początku największą organizacją wywiadowczą na terenach okupacji niemieckiej, a potem sowieckiej, była organizacja stworzona z prywatnej inicjatywy. - Inżynier Stefan Witkowski, konstruktor, ale też zdolny biznesmen, zaprosił do współpracy wielu wojskowych, arystokratów, inżynierów, specjalistów od techniki - opowiadał.

- Dzięki czemu mógł zbierać informacje z bardzo wielu środowisk i różnych dziedzin - dodał.


Powiązany Artykuł

Jerzy-sosnowski.jpg
Kulisy Spraw: O "polskim Jamesie Bondzie"

Z trzech warstw społecznych (inżynierów, wojskowych i arystokratów) stworzono coś, co dziś we współczesnym języku szpiegowskich nazywa się firmą pod przykrywką. - Wiele osób wypełniało podwójne zadania. Część ludzi, która pracowała dla inżyniera Witkowskiego, była np. zarejestrowana jako agenci Abwehry, a nawet agenci gestapo - mówił gość audycji.

REKLAMA

- Witkowski doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że w warunkach, w których się znalazł potrzebna jest podwójna, a nawet i potrójna gra. Jego głównym celem było stworzenie alternatywy dla państwowego wywiadu, którym był Związek Walki Zbrojnej Stefana Roweckiego, ponieważ gen. Sikorski nie do końca ufał sanacyjnym oficerom i nie miał zbyt dużego wpływu na krajowe podziemie. To wykorzystał inżynier Witkowski - tłumaczył autor książki.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Polskie Radio 24 / kstar

* * *

Audycja: "Kulisy spraw"

REKLAMA

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: Andrzej Fedorowicz

Data emisji: 5.08.2019

Godzina emisji: 19:10

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej