Polska będzie negocjować cenę amerykańskich F-35

Suma 6,5 mld dolarów, za jaką Departament Stanu USA zgodził się na sprzedaż Polsce samolotów F-35, to kwota maksymalna – podkreślił w czwartek minister obrony Mariusz Błaszczak. Wyraził przekonanie, że Polska wynegocjuje cenę podobną do tej, jaką zapłaciła Belgia.

2019-09-12, 20:41

Polska będzie negocjować cenę amerykańskich F-35
Myśliwiec F-35. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak liczy, że cena zakupu samolotów wielozadaniowych F-35 będzie na poziomie ceny za te maszyny, które zapłaciła Belgia. (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W środę Departament Stanu Stanów Zjednoczonych zaakceptował ewentualną sprzedaż Polsce 32 wielozadaniowych samolotów bojowych F-35 za maksymalnie 6,5 mld dolarów.

Podobną kwotę amerykańska administracja wskazała w zgodzie udzielonej na sprzedaż tych maszyn Belgii, która ostatecznie ma zapłacić ok. 4,25 mld dolarów.


Powiązany Artykuł

F-35 1200 Free.jpg
Minister Mariusz Błaszczak potwierdził zgodę na sprzedaż Polsce F-35

- Chciałbym bardzo mocno podkreślić, to nie jest cena transakcji, tylko cena maksymalna – powiedział Błaszczak w podwarszawskim Zegrzu dziennikarzom.

Za „patrioty” mieliśmy zapłacić 10,5 mld dolarów, wynegocjowano 5 mld dolarów

Jako argument przywołał zgodę na sprzedaż Polsce zestawów obrony powietrznej Patriot, która opiewała na 10,5 mld, a wartość kontraktu w pierwszej fazie wyniosła niespełna 5 mld dolarów.

Pierwsza oferta dla Belgii wyniosła również 6 mld dolarów, wynegocjowano 4,25 mld dolarów

- Teraz czekamy na akceptację przez Kongres; następnie przystępujemy do negocjacji cenowych. Zakładam, że jesteśmy w stanie wynegocjować taką cenę, która jest zbliżona do ceny, w jakiej Belgia kupiła F-35 – dodał Błaszczak.

REKLAMA

Przypomniał, że Kongres zgodził się na sprzedaż F-35 Belgii za maksymalnie 6,53 mld dolarów, "więc to był ten sam poziom". "Sądzę, że to co wynegocjujemy, będzie zbliżone do tego, co wynegocjowali Belgowie" – powiedział.

- Wszystko przed nami, atmosfera negocjacji jest bardzo dobra, wielokrotnie już na ten temat rozmawiałem" – powiedział szef MON.

Dodał, że "de facto jesteśmy w trakcie negocjacji, de iure te negocjacje rozpoczną się po tym, jak Kongres Stanów Zjednoczonych zaakceptuje zgodę na sprzedaż Polsce F-35".

Podkreślił, że nie każde państwo może kupić ten samolot. Według ministra F-35 "to najnowocześniejszy samolot, samolot, którego możliwości są gigantyczne", a wprowadzenie go do polskich Sił Powietrznych podniesie poziom ich zdolności "kilkakrotnie".

Powtórzył, że jeśli warunkiem zakupu będzie offset, cena będzie wyższa.

Polska chce kupić 32 samoloty F-35A Lightning II

Polska wystąpiła do USA o przygotowanie oferty 32 samolotów F-35A Lightning II. MON chce zakupić te maszyny w ramach programu Harpia – myśliwca piątej generacji, przyspieszonego w ub. roku po serii awarii, wypadków i katastrofy samolotów MiG-29.

 Jak mówił ostatnio PAP minister obrony Mariusz Błaszczak, MON rozpatruje opcje zakupu samolotów z offsetem lub bez niego, uwzględniając cenę zakupu i korzyści przemysłowe, także w kontekście zdolności polskich zakładów zbrojeniowych.

REKLAMA

Pierwsze cztery F-35 mogą trafić do Polski w 2024 r.

Według koncernu Lockheed Martin, który przewodzi w programie F-35, Polska mogłaby otrzymać cztery pierwsze egzemplarze w 2024 r. i służyłyby one początkowo do szkolenia pilotów i obsługi; samoloty dla pierwszej eskadry (12-16 maszyn) byłyby przekazane do roku 2026; druga transza zostałaby dostarczona do 2030 roku.

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej