Sebastian Gajewski: Koalicja Obywatelska ustawia się w roli przegranego
- Trudno uwierzyć, żeby porządek sondażowy, który ukształtował się w pierwszym miesiącu kampanii wyborczej uległ drastycznym zmianom – mówił w Polskim Radiu 24 Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego). W "Debacie Dnia" dyskutowali również Maciej Kożuszek (Gazeta Polska) i Michał Płociński (Rzeczpospolita).
2019-09-16, 11:01
Posłuchaj
Sebastian Gajewski stwierdził, że nie spodziewa się niespodzianek w trwającej kampanii wyborczej - Trudno przypuszczać, aby Prawo i Sprawiedliwość nagle stało się drugą formacją i zaczęło przegrywać z Koalicja Obywatelską, żeby Lewica trafiła pod próg wyborczy, a Konfederacja zaczęła osiągać wyniki dwucyfrowe. W dużej mierze wynika to ze specyfiki kampanii wyborczej, która jest kontynuacją kampanii do Parlamentu Europejskiego. Prawo i Sprawiedliwość zachowuje się jak partia, która prze do zwycięstwa, a Koalicja Obywatelska ustawia się w roli przegranego, więc może np. odstąpić liderowanie osobie z drugiego szeregu - komentował.
Powiązany Artykuł
Kampania wyborcza. "Wszyscy mówią o PiS, a cała reszta działa na marginesie"
Michał Płociński zwracał uwagę, że Zjednoczonej Prawica nie ufa do końca wynikom sondaży dającym zwycięstwo temu ugrupowaniu. – Panuje przekonanie, że aby te wyniki się sprawdziły, trzeba cały czas mobilizować, przypominać o wadze tych wyborów, kierować przekaz do swojego, przekonanego już elektoratu. Tak odbieram cały program "państwa dobrobytu", to nie jest wyjście po nowego wyborcę. Trzy elementy, Kościół, tradycja narodowa i państwo socjalne cały czas są wzmacniane. PiS przejął pałeczkę, narzuca tematy, to na pewno mobilizuje elektorat - stwierdził gość audycji.
Michał Kożuszek ocenił, że trudno przewidywać, aby jakieś wyjątkowe wydarzenia mogły zmienić losy kampanii wyborczej. – Jeśli nawet były tzw. game changery, to w sytuacji wojny pozycyjnej, która się ustaliła, nie miały znaczenia. Nie spełnił oczekiwań opozycji film Patryka Vegi czy sprawa afery w Ministerstwie Sprawiedliwości. Partia rządząca ma w tej sytuacji więcej do przegrania niż partia pozostająca od czterech lat w opozycji, która w pierwszym roku rządów PiS miała o więcej chęci powrotu do władzy niż ma teraz – ocenił publicysta.
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] O modelu państwa dobrobytu i rodzinie. Konwencje PiS na Dolnym Śląsku
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.
Debatę prowadził Grzegorz Jankowski.
PR24/ka
____________________
REKLAMA
Data emisji: 11.09.2019
Godzina emisji: 08:06
Polecane
REKLAMA