Chiny z powodu ASF gwałtownie zwiększają import wieprzowiny

Chiny mają problem z ASF – mimo, że sa największym producentem mięsa wieprzowego, to rozprzestrzenianie się tej choroby w kraju spowodowało gwałtowny spadek podaży tego mięsa i zmusiło do sięgnięcia po import. Ten zwiększył się w sierpniu aż o 76 procent w stosunku do sierpnia w ubiegłym roku.

2019-09-23, 16:53

Chiny z powodu ASF gwałtownie zwiększają import wieprzowiny
Zdjęcie ilustracyyjne.Foto: Glow Images/East News

W sierpniu Chiny sprowadziły prawie 163 tys. ton mięsa wieprzowego, co oznacza 76-procentowy wzrost w porównaniu z tym samym miesiącem roku ubiegłego, ale spadek w porównaniu z lipcem, kiedy kupiono ponad 182 tys. ton.

Chiny zaimportowały w tym roku już 1,16 mln t wieprzowiny, o 40 proc. więcej niż przed rokiem

Łącznie w pierwszych ośmiu miesiącach roku Chiny zaimportowały 1,16 mln ton wieprzowiny, czyli o ponad 40 proc. więcej niż w roku 2018 – wynika z poniedziałkowych danych. Według komentatorów import będzie dalej rósł.

Choć import w sierpniu był znacznie większy niż w ubiegłym roku, odpowiadał on jedynie mniej więcej jednodniowej konsumpcji wieprzowiny w Chinach – odnotowuje hongkoński dziennik „South China Morning Post”.

Potrzeby importowe zmusiły Chińczyków do wyłączenia wieprzowiny z ceł odwetowych nałożonych na USA

Według tej gazety potrzeba zrównoważenia spadku podaży wewnętrznej jest jednym z powodów, dla których chińskie władze zdecydowały się wyłączyć wieprzowinę z ceł odwetowych nałożonych na amerykański eksport w ramach wojny handlowej. Państwowa chińska agencja prasowa Xinhua informowała niedawno, że chińskie firmy kupią „pewne ilości” wieprzowiny i innych towarów rolnych z USA, a zamówienia te będą wyłączone z taryf odwetowych.

Zapowiedź ta pomogła z kolei łagodzić napięcia pomiędzy Pekinem a Waszyngtonem przed zapowiadaną na październik kolejną rundą negocjacji handlowych wysokiego szczebla.

Rośnie też import wołowiny i drobiu

W sierpniu Chiny sprowadziły również więcej innych rodzajów mięs niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Import wołowiny wyniósł prawie 131 tys. ton (wzrost o 32 proc.), a mięsa kurczaków – 67 tys. ton (wzrost o 51 proc.). Łącznie w pierwszych ośmiu miesiącach roku import tych mięs zwiększył się odpowiednio o 54 i 48 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2018.

Chiny są zarówno największym producentem, jak i konsumentem mięsa wieprzowego wśród państw świata. Od ponad roku krajowe hodowle pustoszy jednak epidemia afrykańskiego pomoru świń, która przyczyniła się do spadku pogłowia trzody chlewnej o prawie 40 proc., windując ceny ulubionego mięsa większości Chińczyków.

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej