Pogrzeb Jana Kobuszewskiego. Ostatnie pożegnanie "zmarnowanego Chaplina polskiego kina"

O godz. 11.00 w kościele św. Stanisława Kostki rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Jana Kobuszewskiego. Wybitny aktor teatralny i filmowy, komik, reżyser, wykonawca skeczy i piosenek zmarł w sobotę, 28 września 2019. Miał 85 lat. 

2019-10-07, 10:28

Pogrzeb Jana Kobuszewskiego. Ostatnie pożegnanie "zmarnowanego Chaplina polskiego kina"

Posłuchaj

Jan Kobuszewski: z biegiem lat przyjmujemy coraz mniej zadań aktorskich, ale staramy się je wykonywać coraz bardziej odpowiedzialnie (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Agnieszka Osiecka nazywała Jana Kobuszewskiego "zmarnowanym Chaplinem polskiego kina", wielu określało go mianem "największego aktora komediowego w Polsce". Zagrał pamiętnego majstra w kabarecie "Dudek" i przezabawnego Pana Janka w Kabarecie Olgi Lipińskiej.

Jan Kobuszewski urodził się 19 kwietnia w 1934 roku w domu przy ul. Nadwiślańskiej 3 na warszawskim Nowym Bródnie. Dorastał na ul. Śliskiej, w miejscu, na którym obecnie stoi Pałac Kultury i Nauki. Jego ojcem był Edward Kobuszewski, a matką - Alina z Kowalskich. Jan miał dwie starsze siostry - urodzoną w 1920 roku Marię i półtora roku młodszą od niej Hannę.

- Do matury byłem dzieckiem chorowitym. Szkoła aktorska dobrze mi zrobiła. Zawód aktorski wymaga jednak pewnej sprawności fizycznej - wspominał Kobuszewski w audycji Anny Retmaniak z cyklu "Portret słowem malowany". 

W 1956 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST w Warszawie. W latach 1956-57 występował w Teatrze Młodej Warszawy. Kolejne lata to jego występy w Teatrze Klasycznym w Warszawie. W latach 1964-69 występował w Teatrze Narodowym. W latach 1976-2013 był aktorem Teatru Kwadrat w Warszawie. Wybitny komik związany z kabaretami "Dudek" i "ZAKR".

REKLAMA

Wystąpił w ponad 2 tys. programów

Występował także w telewizji - zarówno w filmach, jak i serialach i spektaklach. Grał m.in. w "Rysiu", "Czterdziestolatku", "Graczykach", "Klanie" i "Alternatywach 4". W telewizji wystąpił po raz pierwszy w 1955 roku, by pojawić się w ponad 2 tys. programów rozrywkowych. Z Janem Kociniakiem był współgospodarzem pierwszego cyklicznego, satyrycznego programu "Wielokropek". Występował w "Kabarecie Starszych Panów". W jednej z audycji Polskiego Radia, Jan Kobuszewski mówił, że im dłużej pracuje w zawodzie, tym większa jest jego odpowiedzialność za pracę.

- Z biegiem lat przyjmujemy coraz mniej zadań aktorskich, ale staramy się je wykonywać coraz bardziej odpowiedzialnie. Młody aktor bierze wszystko, co wpadnie mu w ręce i nie wywiązuje się z tego tak, jak należałoby się wywiązać. Natomiast my, staruszkowie, powoli chcemy robić mniej, bo zdrowie i siły już nie takie, ale z większą odpowiedzialnością - podkreślał.

Jan Kobuszewski, choć był tytanem pracy, podkreślał, że stara się oddzielać życie prywatne od aktorstwa. Jego największą pasją było majsterkowanie. Jak przyznawał w rozmowie w "Czterech porach roku", przez szereg lat naprawiał swoje samochody sam. Posłuchaj rozmowy.

Wielokrotnie odznaczany

Jan Kobuszewski często wcielał się w komediowe role, ujawniając ogromne poczucie humoru. Mawiał, że w codziennym życiu kieruje się natomiast rozwagą.

REKLAMA

- Staram się być poważnym w wykonywaniu swoich domowych obowiązków. Ale uważam, że nie należy stronić od radości i śmiechu. Wszystko to jest dla ludzi, tylko trzeba umieć mądrze z tego korzystać - zaznaczał.

Aktor otrzymał wiele odznaczeń. W 1975 roku przyznano mu Złoty Krzyż Zasługi, w 1979 roku - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 1998 roku - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1998). W 2012 roku odznaczono go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy artystycznej".

IAR/PAP/bm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej