"Terlikowski na froncie". Czy synod o Amazonii zrewolucjonizuje Kościół?

- Rzeczywiście wieje wiatr historii, wieje wiatr zmian rewolucyjnych w Kościele katolickim na całym świecie. Ten rzymski synod na temat Amazonii jest potwierdzeniem tego, co się na naszych oczach dokonuje - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Andrzej Kobyliński. Wraz z dr Sebastianem Dudą dyskutowali na temat rozpoczętego w poniedziałek synodu.

2019-10-09, 21:35

"Terlikowski na froncie". Czy synod o Amazonii zrewolucjonizuje Kościół?

Posłuchaj

09.10.19 "Terlikowski na froncie". Dyskusja o synodzie amazońskim
+
Dodaj do playlisty

W poniedziałek rozpoczął się synod nadzwyczajny na temat Amazonii. Wydarzenie ma trwać trzy tygodnie. Chociaż synod trwa dopiero od 3 dni, już rozpoczęło się kilka istotnych dyskusji. Wśród nich poruszane są między innymi kwestie: tzw. viri probati czyli święceń żonatych mężczyzn, utworzenia formalnej roli dla kobiet w Kościele - liderek wspólnot parafialnych oraz sprawa specjalnego rytu dla Kościoła Amazonii. Sporo czasu poświęca się także dyskusji o ekologii. Dyskutowali o tym ks. prof. Andrzej Kobyliński filozof i etyk z UKSW oraz dr Sebastian Duda, filozof, teolog z "WIĘZI".

Najważniejsze tematy synodu

- Rzeczywiście wieje wiatr historii, wieje wiatr zmian rewolucyjnych w Kościele katolickim na całym świecie. Ten rzymski synod na temat Amazonii jest potwierdzeniem tego, co się na naszych oczach dokonuje. Synod, czyli zjazd, kongres - ten rzymski synod dotyczy naprawdę konkretnych problemów, które występują w Amazonii - mówił ks. prof. Andrzej Kobyliński.

- Synod dotyczy dwóch obszarów tematycznych. Pierwszy obszar to szeroko rozumiana ekologia, [...] a drugi obszar, to są konkretne sprawy dotyczące reformy niektórych aspektów życia kościelnego, także niektórych prawd wiary i moralności, gdy chodzi o ich nowe rozumienie - dodał.

Problem żonatych księży

Tomasz Terlikowski wspomniał na słowa kardynała Christopha Schönborna, który stwierdził, że jeśli synod nt. Amazonii, a później papież, zatwierdzą możliwość święcenia żonatych starszych mężczyzn na kapłanów, także kościoły niemieckojęzyczne to rozważą.

REKLAMA

- Dla mnie jest to jasne także, że jeśli mamy tego typu głosy, jak kard. Schönborna, to znaczy jest to traktowane jako oczywistość, że ów synod jest poligonem doświadczalnym - dla całego Kościoła tak naprawdę. Co będzie można wprowadzić w Amazonii, co ewentualnie będzie można wprowadzić w innych Kościołach, nie tylko u Niemców? - mówił dr Sebastian Duda.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji był Tomasz Terlikowski.

Polskie Radio 24/jmo

REKLAMA

____________________________

Audycja: "Terlikowski na froncie"

Data emisji: 09.10.2019

Godzina emisji: 20.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej